Путин, Тръмп и натискът на санкциите: Разпада ли се руската икономика?

руската икономика

В последните месеци се наблюдава значително смекчаване на реториката на Владимир Путин по отношение на Доналд Тръмп. Това предизвиква въпроси за причините зад този подход и дали той е продиктуван от реални опасения за руската икономика. Същевременно, Западът продължава да увеличава икономическия натиск върху Русия чрез санкции и различни административни мерки, които могат да доведат до сериозни последици за икономическата стабилност на страната.

Натискът на санкциите

САЩ и техните съюзници все по-сериозно ограничават възможностите на Русия да продава своята петролна продукция. Генерал Кийт Келог, съветник на Тръмп по въпросите за Украйна и Русия, заяви, че санкциите срещу Русия могат да бъдат удвоени, ако Путин не спре военните действия. Основният инструмент за натиск е ограничаването на руските танкери, транспортиращи нефт. В момента около 200 руски танкера са санкционирани, но ако списъкът се разшири с още 200, това би блокирало значителна част от руския износ на петрол.

Дания също се включва в санкционния натиск, като засилва проверките на старите руски танкери, преминаващи през нейните води. Новите екологични проверки могат да забавят или дори да блокират преминаването на тези кораби, което ще усложни още повече износа на нефт.

Саудитска Арабия и петролната стратегия на Тръмп

Доналд Тръмп обеща да увеличи производството на нефт и да намали световните цени, което би отслабило руската икономика. Въпреки това, САЩ не разполага с възможности за рязко увеличаване на добива, поради което Тръмп разчита на Саудитска Арабия и страните от ОПЕК. В момента обаче Саудитска Арабия не желае да понижава цените, тъй като това би засегнало нейния бюджет. Вместо това, се обмисля стратегия, при която Русия се изключва от световния нефтен пазар, а ОПЕК компенсира дефицита.

Проблеми в руската икономика

Руската икономика изпитва сериозни затруднения поради санкциите и растящите военни разходи. Властите крият реалните икономически показатели, като публикуват манипулирани данни за растеж. Истината обаче е, че инфлацията в Русия е много по-висока от официално обявените 9%, а реалните финансови резерви са значително по-ниски от декларираните.

Освен това, ударите по руските нефтопреработвателни заводи допълнително влошават положението. Украйна е успяла да унищожи значителна част от руската нефтопреработвателна инфраструктура, което намалява производството на гориво с 10-15%. Това води до недостиг на гориво и растящи цени, които ще доведат до още по-сериозна инфлация и икономически проблеми.

Заключение

Руската икономика е изправена пред тежки предизвикателства, а Владимир Путин е поставен в положение, в което трябва да търси начини да намали западния натиск. Вероятно това обяснява по-умерената му реторика спрямо Доналд Тръмп и опитите му да избегне по-строги санкции. Въпросът е дали икономическите затруднения ще принудят Путин да направи отстъпки, или той ще се опита да маневрира, за да запази позициите си. Във всеки случай, натискът върху Русия ще продължи да нараства, а перспективите за руската икономика остават несигурни.

Powered by atecplugins.com