Еврото идва! Или поне така казват… Всички се чудят – дали ще ни направи по-богати или ще ни остави с джобове, по-празни от хладилник в студентска квартира? Нека разнищим въпроса!
Печелившите: Кой ще отвори шампанското?
1. Големите бизнеси и банките
За тях влизането в Еврозоната е като Коледа, но без да трябва да купуват подаръци. Намаляване на валутния риск? Чудесно! Лесен достъп до евтин кредит? Още по-добре! Ще могат да оперират в еврозоната без досадни конвертации, което си е направо райско удоволствие.
2. Честните данъкоплатци (да, тези, които все още не са избягали в Дубай)
С влизането в еврозоната изчезват разни чудеса като „скритата инфлация” от валутния курс. С други думи, ако държавата е била изкушена да си „помага” с печатане на пари, вече няма да има тази възможност. Стабилността на еврото ще ни спаси от обезценяване в стил „лев от 1997-ма“.
3. Туристите и пътешествениците
Досадното търсене на чейнджбюра ще остане в миналото! Ще можем да плащаме с евро навсякъде из ЕС, без да ни взимат комисионна, която изглежда като мини-обир.
4. Хората с кредити в евро
Който е теглил заем в евро, ще спи по-спокойно. Без валутен риск, без опасност от драстични промени в месечната вноска. Направо да си купи халба бира и да отпразнува… докато не види цената ѝ след въвеждането на еврото.
Губещите: Кой ще плаче на рамото на Европа?
1. Малкият бизнес и баба Пенка от пазара
Нали знаеш онези сладки местенца, където ти продават домати от градината и домашно сирене? Е, тези хора ще трябва да преминат на евро, а дребните закръгляния в стил „Айде, ще го направя 1 евро, че по-лесно” няма да са в полза на клиента. А и, нека си признаем, баба Пенка не иска да разбира от евробюрокрация!
2. Хората със спестявания под дюшека
Тези, които имат тайни запаси левчета под дюшека, могат да се окажат в неприятна ситуация. Преходът към еврото може да доведе до „изяждане” на част от спестяванията заради закръгляния и инфлация.
3. Всички, които се страхуват от покачване на цените
Една от най-големите опасности е „ефектът на капучиното”. Виждали сме го в Гърция, Словения, Словакия – кафето, което е било 1.50 в местна валута, магически става 1.50 в евро. Звучи като дреболия, но когато същото стане с хляба, транспорта и наема, вече не е толкова смешно.
Да се радваме или да се страхуваме?
Истината е, че еврозоната не е магически лек – нито ще ни направи богати, нито ще ни остави без хляб. Големите ще спечелят повече, малките ще се адаптират, а потребителите… ще преживеят културен шок с новите цени.
Но поне няма да се налага да смятаме „левове към евро“ в главата, докато поръчваме бира в Гърция. Така че – честито България и нека закръглянето бъде с теб!