В последните часове Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) отново осъществиха масирани атаки срещу руски обекти в дълбокия тил. Според различни източници ударите са били съсредоточени в четири региона на Руската федерация – Воронежка, Белгородска, Ростовска и Курска области.
Руснаците, поучени от предишния горчив опит, сега се опитват да скрият стратегическите си обекти така, че да не бъдат лесно забележими от цивилното население. Въпреки това информация за нанесените щети продължава да се появява, макар и със закъснение – чрез сателитни снимки, сведения от украински източници или публикации на местни жители в социалните мрежи.
Работа на руското ПВО и последиците от ударите
Според наличните данни, руските системи за противовъздушна отбрана (ПВО) са били активно задействани. Въпреки това очевидци съобщават за мощни експлозии на земята, което подсказва, че част от атаките са постигнали целите си. Местните жители в засегнатите области са били принудени да търсят убежища, а някои – просто да останат на място в паника.
Масирана атака с дронове срещу Волгоград и удари по рафинерии
През нощта на 15 март украинската армия е атакувала руски региони с голям брой дронове от самолетен тип, включително модели PD-2 и „Лютый“. Руското Министерство на отбраната твърди, че са били прехванати и унищожени 126 безпилотни летателни апарата. Основният обект на атаката е била Волгоградската област, като удари са нанесени по местния нефтопреработвателен завод (НПЗ), собственост на „Лукойл“ – едно от най-големите предприятия за рафиниране на нефт в Южна Русия.
Загадъчни експлозии и черен дим: Какво се случи в Туапсе?
Един от най-значимите удари е бил нанесен по НПЗ в Туапсе, който гори вече трети ден. Според очевидци, непосредствено преди експлозията в небето е бил чут необичаен свистящ звук, напомнящ работата на ракетен двигател или турбина. Това породи спекулации, че е била използвана нова крилата ракета с условното име „Дълъг Нептун“.
Тази нова версия на украинската противокорабна ракета „Нептун“ е значително модифицирана – бойната ѝ част е увеличена от 150 кг на 350 кг, а далекобойността ѝ вече надхвърля 280 км. Според различни източници, ракетата не само е достигнала целта си, но и новата система за насочване, която включва топловизионен канал, се е доказала като изключително ефективна.
Предвид ескалацията на въздушните удари срещу стратегически обекти в Русия, можем да очакваме нови подобни атаки в близко бъдеще. Ако украинската страна продължи да използва модернизирани ракети и дронове с по-висока мощност, ефективността на ударите може да се увеличи драстично. Въпросът остава дали руската отбрана ще успее да се адаптира или ще продължи да изпитва сериозни затруднения в защитата на ключови инфраструктурни обекти.