Днес Туапсе отбелязва официален почивен ден – своеобразен празник, породен от факта, че градът не попадна в поредния злощастен списък на населените места, които „четвърти ден горят“. Властите в Краснодарския край, водени от губернатора Вениамин Кондратев, с гордост обявиха, че пожарът в местния нефтопреработвателен завод е бил потушен не на четвъртия, а още на третия ден. Тържественият тон на новината се подсилваше от неофициални сведения за присъствие на пионери с тръби и барабани, макар че подобни детайли са по-скоро в сферата на градските легенди.
Все пак, местните източници отбелязват, че терминът „потушен“ може би не е най-точният. По същество, огънят беше оставен да изконсумира горивото в атакувания резервоар, съдържащ 20 000 кубически метра нефтопродукти – еквивалента на 300 железопътни цистерни. При липсата на алтернатива, методът на „управляемо изгаряне“ изглеждаше като най-ефективния вариант. В някои детски спомени подобен подход е познат – когато димът от лагерния огън отива в нежелана посока, достатъчно е да се покаже символичен жест с пръсти и да се произнесе магическата фраза: „Където е дулата, там е и димът!“. Разликата е, че в Туапсе този принцип бе приложен в индустриални мащаби, с участието на стотици пожарникари и специализирана техника.
Тази „технология“ вече се налага като стандарт в борбата с подобни пожари. Докато по-рано горивните складове на държавния резерв пламтяха в продължение на седмици, сега всичко приключва за три дни. Ефективността се „подобрява“.
Междувременно, през нощта срещу 17 март, нова атака удари ключов обект на руската нефтогазова индустрия. Украински дронове поразиха съоръжение в Астраханска област, което според местните жители е един от най-големите газопреработвателни заводи в Русия, управляван от „Газпром“.
Разликата между този завод и НПЗ в Туапсе е съществена. Докато последният се намира в непосредствена близост до жилищни квартали и местните жители могат да документират събитията директно от прозорците си, газопреработвателният комплекс е разположен далеч от населени места – формално в селището Джанай, но на практика на 15 км от него. Това означава, че липсват случайни свидетели с камери, които да публикуват видеа в социалните мрежи.
Местните власти в Астраханска област реагираха по очакван начин, като заявиха, че при падането на отломки от свален дрон е възникнал пожар. Но независимо от официалните изявления, местните жители съобщават за мощни взривове в различни райони, включително в близост до село Сеитовка, където е разположен заводът.
Каквато и да е официалната версия, фактът остава – атаките по критичната инфраструктура се случват на все по-голямо разстояние от границите на Украйна, а тяхната ефективност е все по-трудна за прикриване. И докато официалната реторика се стреми да омаловажи последиците, реалността изисква все по-изобретателни обяснения за случващото се.