В последните дни информацията за далечни удари на украински дронове по територията на Русия става все по-оскъдна, но очевидно това не означава, че те не се случват. Според различни източници, всяка нощ се извършват атаки по руски обекти, като последната потвърдена цел е град Астрахан. Макар руските официални медии да омаловажават ударитее, ясно е, че обекти от топливно-енергийния комплекс са били поразени.
Руското издание „Царьград“ съобщава, че ВСУ отново са атакували руска територия с дронове, чиито „останки“ са паднали върху инфраструктурни обекти в Астраханска област. Властите съобщават за пожари и щети, като се подчертава, че работниците са били предварително евакуирани. Въпреки уверенията, че всички летателни апарати са били неутрализирани от ПВО и РЕБ (радиоелектронна борба), има реалните последици от ударите.
Украинските ракети „Дълъг Нептун“ – нов фактор в конфликта
През последните месеци се появиха сведения, че редица далечни удари, които преди се приписваха на западни оръжия като „Storm Shadow“ и „SCALP“, всъщност са дело на нови украински крилати ракети – „Дълъг Нептун“. Според експерти, тази ракета има обхват над 1000 км и бойна глава от 350 кг, което я прави по-мощна от западните аналози. Ударът по рафинерията в Туапсе е бил осъществен именно с такава ракета, а анализът показва, че тези оръжия могат безпроблемно да достигнат Москва, която е на 2/3 от обсега им.
Паника в Кремъл и неясна стратегия за отбрана
Руският елит започва да осъзнава, че войната навлиза в нова фаза. Кметът на Москва Сергей Собянин настоява за засилване на противовъздушната отбрана на столицата, притеснен от възможността украинските ракети да поразят стратегически обекти. Въпреки това, в Министерството на отбраната на Русия отговарят хладнокръвно, че няма нужда от допълнителни мерки. Тази позиция обаче предизвиква съмнения, особено на фона на зачестилите удари по Москва.
Анализаторите смятат, че Украйна използва дроновете не само за атаки, но и за разузнавателни мисии, за да оцени ефективността на руската ПВО. Този метод е използван от самите руснаци в предишни етапи на войната, а сега украинските военни прилагат същата тактика. Това означава, че бъдещи удари с далекобойни ракети са неизбежни.
Икономическият натиск и нарастващата криза в Русия
Освен военните предизвикателства, Кремъл е изправен и пред сериозна икономическа криза. Според източници от Централната банка на Русия, ако „специалната военна операция“ не приключи до лятото, икономиката на страната ще изпадне в тежко състояние. Очакват се драстични проблеми с цените на храните, курса на рублата и износа на енергийни ресурси. Дори в Кремъл вече се обсъждат репресии срещу най-радикалните военни поддръжници, които настояват за безкрайна война, осъзнавайки, че ситуацията става неустойчива.
Развитието на конфликта между Русия и Украйна вече не се ограничава само до фронтовите линии. Дълбокият руски тил все по-често се превръща в мишена, а украинските военни демонстрират способност да достигат стратегически обекти далеч зад фронтовата линия. Това поставя Москва в трудна ситуация, в която не само военният потенциал, но и икономическата устойчивост на страната са под въпрос.