Светът отбелязва Деня на минната осведоменост с тревожен призив за действие

Всеки час някъде по света човек загива или бива осакатен от противопехотна мина, а децата често са сред жертвите, предупреждава ООН. На Международния ден за минна осведоменост благотворителни организации излязоха с настоятелен апел за повече глобални усилия, тъй като програмите за разминиране търпят неуспех. Докато някои балтийски държави обявяват планове да се оттеглят от международната конвенция срещу мините, заплахата от тези „скрити убийци“ остава ужасяващо реална.

Отстъпление от обещанията
Международната кампания за забрана на противопехотните мини алармира, че усилията за разминиране са в регрес. През март министрите на отбраната на Латвия, Литва, Естония и Полша заявиха намерението си да напуснат договора от 1997 г. заради „руската заплаха“ – удар по целта на ЕС за свят без мини до 2025 г. Според експерти до 10 милиона мини са разпръснати в 64 държави, а между 2 и 5 милиона нови се поставят всяка година.

„Бях на 23, когато стъпих на мина. Имах големи мечти, както всеки млад човек“, споделя Хасанали Алиев, жертва от Азербайджан. „Ампутацията на крак не е дреболия – това е много тежък процес“, добавя той. В Азербайджан, след десетилетия конфликт, правителството работи по програма за разминиране и повишаване на осведомеността. „Бързото почистване и възстановяване на тези райони е бавен процес“, казва Адил Асланов от Агенцията за минно действие (ANAMA), отбелязвайки разширяването на операциите за прокарване на пътища и инфраструктура.

Европа под сянката на минното наследство
Докато Африка е най-тежко засегната, Европа също страда – мини от конфликти в страни като Азербайджан, Босна и Херцеговина и Украйна продължават да убиват. В Украйна около една трета от територията е минирана, превръщайки я в една от най-замърсените зони в света. ООН съобщава за стотици хиляди взривни останки след над три години война, а разчистването може да струва между 30 и 35 милиона евро. Платформата UNITED24 наскоро стартира набиране на 1,2 милиона евро за разминиране на ключови цивилни зони, но недостигът на специалисти и провалените мирни преговори между Киев и Москва усложняват задачата.

Призив за осъзнаване и сигурност
Мините не само отнемат животи, но и блокират възстановяването на домове, училища и земеделски земи. „Повишаването на осведомеността е жизненоважна стъпка за защита на живота“, настоява Алиев. Благотворителните организации призовават за повече ресурси и ангажимент, предупреждавайки, че без глобална солидарност милиони ще останат под заплахата на този невидим враг. Дали светът ще чуе този зов, или минното наследство ще продължи да бележи бъдещето? Днешният ден напомня – времето за действие е сега.

Powered by atecplugins.com