Президентът на САЩ Доналд Тръмп отправи остри предупреждения към Русия и Украйна в неделя, 30 март 2025 г., демонстрирайки нарастващото си раздразнение от липсата на напредък в преговорите за прекратяване на войната в Украйна. Той обвини украинския президент Володимир Зеленски, че се опитва да се откаже от ключова сделка за редкоземелни метали, и заплаши с „големи проблеми“, ако това се случи. В същото време той изрази гняв към руския президент Владимир Путин заради изявленията му относно легитимността на Зеленски, като обяви, че ще наложи „вторични мита“ върху купувачите на руски петрол, ако Москва попречи на усилията му за мир.
По време на разговор с журналисти на борда на своя самолет Тръмп заяви: „Зеленски се опитва да се откаже от сделката за редкоземни метали, и ако го направи, ще има проблеми – големи, големи проблеми.“ Той подчерта, че Украйна „никога няма да стане член на НАТО“, въпреки желанието му за това, добавяйки, че украинският лидер „го разбира“.
Тези коментари идват на фона на усилията на администрацията на Тръмп да притисне Киев да приеме спорно споразумение за полезните изкопаеми на Украйна. Според информация от миналата седмица САЩ са представили на Украйна обновен проект, който предвижда почти пълен американски контрол върху месторожденията в страната, без да предоставя гаранции за сигурност на Киев. Зеленски потвърди получаването на документа, но изрази недоволство на пресконференция в Париж, отбелязвайки, че условията на сделката „постоянно се променят“. Според украински и западни източници, предложението включва и клауза, според която предишната помощ от САЩ ще бъде призната като дълг на Украйна – условие, което предизвика шок и отрицателни реакции.
Тръмп насочи гнева си и към Путин след изявленията на руския диктатор миналата седмица, в които той отново постави под съмнение легитимността на Зеленски и предложи временно управление на Украйна под егидата на ООН. „Възможно е под егидата на ООН, с участието на САЩ и европейските страни, да обсъдим временно управление в Украйна, за да се проведат демократични избори“, заяви Путин по време на среща с моряци в Архангелск.
В отговор Тръмп заяви пред NBC News, че е „много ядосан и възмутен“ от думите на Путин. „Това не е негова работа“, каза той, подчертавайки, че ново ръководство в Украйна само би удължило отсъствието на споразумение. Той заплаши, че ако Русия не се съгласи да спре „кръвопролитието“ в Украйна, ще наложи „вторични мита“ от 25% до 50% върху страните, купуващи руски петрол (основно Индия и Китай). „Ако сметна, че това е по вина на Русия, ще ударя петрола – целия петрол, идващ от Русия“, предупреди той.
Според Reuters тези резки изявления отразяват нарастващото разочарование на Тръмп от липсата на напредък към примирие. Въпреки примирителния тон към Москва след встъпването си в длъжност през януари, той вече неведнъж е заплашвал с нови санкции.
Преговори и противоречия
Миналата седмица в Саудитска Арабия се проведоха руско-американски консултации, след които двете страни изразиха сходни позиции за осигуряване на безопасно корабоплаване в Черно море. Кремъл обаче настоя за отмяна на санкциите върху износа на руски храни и торове – искане, срещу което Киев категорично се противопостави.
Тръмп, цитиран от Reuters, отбеляза: „Мисля, че постигаме напредък, стъпка по стъпка.“ Той добави, че може да въведе нови търговски мерки в рамките на месец, но от Москва все още няма официална реакция. Президентът на САЩ планира телефонен разговор с Путин тази седмица, след като двамата вече са имали поне два публично обявени контакта през последните месеци.
Резките изказвания на Тръмп дойдоха след среща с президента на Финландия Александър Стуб по време на неговото посещение във Флорида в събота. Стуб предложи краен срок за примирие между Русия и Украйна – 20 април 2025 г., когато Тръмп ще отбележи три месеца на поста. Финландският лидер подчерта необходимостта от бързо решение на конфликта.
Тръмп, който прекара уикенда в имението си в Палм Бийч, неведнъж е заявявал, че поддържа добри отношения с Путин, но същевременно е критикувал Зеленски, наричайки го „диктатор без избори“. Белият дом все още не е уточнил дали и кога ще се проведат разговори с двамата президенти.
Експерти, като Уилям Райнш от Центъра за стратегически и международни изследвания, отбелязват, че хаотичните заплахи на Тръмп с икономически санкции повдигат въпроси и съмнения за тяхната осъществимост.