Украинската нощна операция срещу руски цели: Подробности и последствия

Ударен НПЗ

В нощта на 26 февруари 2025 г. украинските въоръжени сили (ВСУ) проведоха поредна мащабна операция срещу военни и инфраструктурни обекти на територията на Русия и в окупирания Крим. Детайли за атаката бяха разкрити от Генералния щаб на ВСУ чрез официалния им канал в Telegram, както и от независими източници, включително украинския OSINT проект „Кибер Борошно“. Операцията, осъществена съвместно от силите за безпилотни системи на ВСУ и Главното управление на разузнаването към Министерството на отбраната на Украйна, демонстрира способността на страната да нанася удари дълбоко в територията на агресора.

Цели на атаката

Според официалните данни, целите на нощния удар включваха не само нефтозавода и морския порт в Туапсе (Краснодарски край), но и два военни аеродрома в Крим – Саки и Кача. Освен това бяха атакувани радиолокационна станция в близост до летищата и зенитно-ракетен комплекс „Панцир-С1“. В момента се очакват сателитни снимки, които да потвърдят степента на пораженията, но първоначалните оценки сочат, че унищожаването на руски системи за противовъздушна отбрана в Крим е част от подготовка за бъдещи удари по военни обекти на полуострова.

В Краснодарския край два украински дрона удариха Туапсинския нефтопреработвателен завод (НПЗ). Според местни източници, цитирани от руския Telegram канал „Астра“, в резултат на атаката са повредени нефтена инсталация и тръбопровод за суров нефт, което доведе до спиране на работата им. На мястото е регистриран и разлив на нефт поради разхерметизация на тръбопровода. Този завод не е атакуван за първи път – предишни удари показаха уязвимостта на подобни обекти, а видеозаписи от преди няколко месеца дори уловиха момента на падане на отломки върху инфраструктурата.

Друга цел в Туапсе бе морският порт, разположен на около 3 км от НПЗ. Той играе ключова роля в износа на нефтопродукти, като разполага с терминали за зърно и нефт, както и с капацитет за обслужване на кораби с военни цели. По предварителни данни, ударът е засегнал складови помещения, а местните жители съобщават за ярки експлозии и вторични детонации, което предполага, че дроновете са уцелили обекти с висока стратегическа стойност. Портът в Туапсе отдавна има двойно предназначение – освен търговска дейност, той редовно приема военни кораби. На 29 ноември 2024 г., например, там бе атакуван руският военен кораб „Пьотр Моргунов“.

Мащабът на операцията

Тази атака е част от по-широка кампания на ВСУ срещу руската енергийна и военна инфраструктура. Според независими наблюдатели, от началото на 2025 г. украинските сили са поразили най-малко 28 обекта от горивно-енергийния сектор в 16 региона на Русия. Някои от тях, като Рязанския НПЗ, са били атакувани многократно – в случая с Рязан три пъти. Това не е изненадващо, предвид значението на тези обекти за снабдяването с гориво на руската столица и други региони.

Украинските безпилотни системи демонстрираха впечатляващ обхват и точност, достигайки цели на стотици километри от фронтовата линия. Експерти отбелязват, че подобни операции не само нанасят материални щети, но и оказват психологически натиск върху руските власти и население.

Реакцията на Русия

Руските Telegram канали, които се стремят да запазят неутралитет, описват последствията от атаките без излишна пропаганда. Те потвърждават щетите в Туапсе и отбелязват, че макар да няма официални данни за жертви, инфраструктурните загуби са значителни. Междувременно руските военни изглежда не успяха да предотвратят ударите, което поражда въпроси за ефективността на тяхната противовъздушна отбрана.

Украинските ВВС съобщиха, че тази нощ са отблъснали 177 руски дрона, от които 110 са били свалени, а шест – неутрализирани чрез електронни средства. Това показва, че въпреки опитите на Русия да отвърне на удара, ефективността на техните безпилотни системи остава изключително ниска – под 1%, според оценки на експерти. Това е особено показателно предвид големите инвестиции на Москва в т.нар. „шахеди“, закупени от Иран, които не оправдават очакванията.

По-широкият контекст

Атаката съвпадна е част от третата годишнина от пълномащабното руско нашествие в Украйна. Някои анализатори предполагаха, че Русия може да подготвя „подарък“ за своя диктатор под формата на масиран удар, но подобен сценарий не се осъществи. Вместо това украинските сили отново показаха инициатива, удряйки ключови обекти на противника. Това идва в момент, когато напрежението между руското военно ръководство и политическото ръководство нараства, особено след несигурността на Путин в контекста на международните отношения.

В заключение, нощната операция на ВСУ на 26 февруари 2025 г. подчертава нарастващите възможности на Украйна да нанася прецизни удари срещу Русия, както и продължаващата уязвимост на руската инфраструктура. Докато войната навлиза в четвъртата си година, подобни действия вероятно ще продължат да оформят хода на конфликта, изправяйки предизвикателства пред двете страни.

Powered by atecplugins.com