Военни операции и последствия за Руската федерация
През последните дни станаха известни няколко значителни събития от фронтовата линия и тила на Руската федерация. Според наличната информация, нефтопомпената станция в Краснодарския край догаря. Подобна е ситуацията и с авиобазата Енгелс, претърпяла колосални щети след украинската атака.
Местното население проявява тревога относно възможните последици от тези атаки. Жителите на районите около авиобазата изразяват сериозни опасения за екологичната безопасност на региона, като някои дори правят сравнения с Чернобил. Налице е значителна промяна в нагласите на местното население, което три години подкрепяше военните действия срещу Украйна.
Ситуацията в Белгородска област
В Белгородска област украинските въоръжени сили са навлезли с цел създаване на буферна зона. След евакуацията на цивилното население от Краснояружкия район, в района са регистрирани случаи на мародерство. Според местните, това поведение е характерно за руските военни части.
Измамни схеми за експлоатация на военния конфликт
Интересен феномен, който се развива паралелно с военните действия, е използването на конфликта за финансово облагодетелстване. Описва се схема, при която жени сключват брак с войници, насочени към най-опасните участъци на фронта, с цел получаване на компенсации след тяхната смърт. Когато процесът се забавя поради оцеляването на войниците, се прилагат мерки за ускоряване на „резултата“.
Описва се конкретен случай на група, състояща се от две жени и един военен служител, които координират елиминирането на съпрузите и разпределят печалбата помежду си.
Информация за висши военни командири
Появиха се непотвърдени съобщения, че генерал Лапин, командващ войските от групата „Север“ и същевременно командващ Ленинградския военен окръг, е попаднал под огън на украинските сили и е изчезнал безследно или е загинал. Източникът отбелязва, че към момента на публикуване (понеделник, 10:00 ч.) не е имало официално потвърждение или отричане на тази информация.
Унищожаване на руски хеликоптери
Разпространено е видео, показващо как високоточни ракетни системи HIMARS са унищожили четири руски хеликоптера, стационирани в Белгородска област – два Ми-8 и два щурмови КА-52 „Алигатор“. Това повдига въпроси относно ефективността на хеликоптерите в съвременните бойни действия.
Промяна в тактиката на използване на хеликоптери
В началото на конфликта руските сили активно използваха хеликоптери както за огнева поддръжка, така и за транспортиране на десантни части. Известна е операцията на летище Гостомел. С течение на времето обаче стана ясно, че този начин на използване на хеликоптери не съответства на характера на съвременния бой.
Впоследствие руското командване оттегли транспортните хеликоптери в оперативния тил, а ударните – в тактическия. В един период ударните хеликоптери представляваха проблем за украинската бронирана техника поради способността им да нанасят удари от разстояние до 10 км. С развитието на дроновете обаче тези задачи стана по-лесно и по-евтино да се изпълняват именно с дронове, което направи хеликоптерите уязвими не само за стандартните средства за противовъздушна отбрана, но и за самите дронове.
Унищожаването на авиационната група в оперативния тил показва, че времето на хеликоптерите от този тип вероятно е отминало. Ако бъдат изтеглени на разстояние над 100 км от фронтовата линия, тяхното бойно натоварване би станало практически нулево, което поставя под въпрос необходимостта от тях, особено предвид високата им стойност.