Америка бяга към Европа: Готов ли е Старият континент за „изтичане на мозъци“ след Тръмп?“

Знаме на Европейския съюз

Втората победа на Доналд Тръмп на изборите в САЩ предизвика вълна от заможни американци да търсят нов живот в Европа. Финансови експерти отбелязват рязък скок в запитванията от хора, готови да напуснат Щатите, а Европа се оказва пред „реална възможност“ да привлече този талант. Но готова ли е тя да посрещне потенциалното „изтичане на мозъци“?

Бягство от несигурността
Джулия, руско-американска анестезиоложка от Ню Йорк, е една от многото, които обмислят преместване. След години работа на първа линия по време на COVID-19 тя иска да се насочи към фармацевтиката или биотехнологиите в Европа. „Имигрантите като мен забелязаха тревожните знаци веднага след изборите“, споделя тя пред Euronews Next, чийто екип скри истинското й име заради търсенето на работа. На Reddit, в канала Amer/Exit – намигване към Brexit – десетки като нея планират бягство към Европа или Канада.

Експертите смятат, че е „твърде рано“ да се говори за „изтичане на мозъци“, но призовават ЕС да се подготви. Ариел Тъкър от Connected Financial Planning съобщава за над 30 нови клиенти само седмица след изборите – предимно професионалисти на 30-40 години от технологичния, фармацевтичния и финансовия сектор. „Чувстваха се безсилни и решиха да действат“, казва тя. „Не можехме да се справим с обажданията.“

Къде отиват и защо?
Популярни дестинации са Испания, Португалия, Швейцария и Германия, като изборът зависи от професията. Мнозина работят за мултинационални компании с офиси в Европа или могат да финансират преместването си от градове като Ню Йорк и Сан Франциско. „Не харесват политическия климат в САЩ“, отбелязва Тъкър. Алекс Ингрим от Liberty Atlantic Advisors добавя: „Колкото повече остават, толкова по-несигурни са за качеството на живота си.“

Възможност за Европа
Тъкър вижда „реална възможност“ за европейските компании да привлекат американци в сектори като ИТ, изкуствен интелект и фармацевтика. Но пречките са сериозни – заплатите в Европа често са по-ниски. „В Париж може да са третина от тези в Лос Анджелис“, казва Ингрим. Федерико Стайнбърг от Института Елкано в Испания съветва фирмите да предлагат по-високи възнаграждения или бонуси като жилищна помощ. „Европа има потенциал – баланс между работа и живот, култура, свободно време. Всичко опира до кариерните възможности“, подчертава той.

Данъчната система на САЩ също усложнява нещата – спестяванията в чужди пенсионни фондове често носят наказателни такси. Въпреки това европейските финансови услуги започват да се адаптират към американците. „Преди COVID и първия мандат на Тръмп не бяха много, но сега интересът расте“, отбелязва Ингрим.

Мечтата на Джулия
Джулия обмисля Дания, Германия или Швейцария заради уменията си във фармацевтиката. Преместването може да отнеме година и половина, но тя е решена да го обмисли внимателно, привлечена и от близостта до родителите си, които планират пенсия в Португалия. Страхува се от самота, но е развълнувана от обявите за работа. „Мога да се представя там“, казва тя. Само „импийчмънт на цялата администрация“ би я спрял.

Европа е пред кръстопът – ще успее ли да привлече този поток от талант, или ще пропусне шанса си? Джулия и хиляди като нея вече гледат отвъд океана.

Powered by atecplugins.com