Историческа мисия стартира от Космическия център Кенеди на НАСА в понеделник вечерта. На фона на отдалечена от брега зона с гръмотевични бури, четирима астронавти, които за първи път участват в космически полет, излетяха от площадка 39А на стартовия комплекс с ракета Falcon 9 на SpaceX и се отправиха към полярна орбита.
Гражданин на Малта – Чун Уанг финансира тази орбитална полярна експедиция и полетя заедно с норвежкия кинематограф Янике Микелсен, германския изследовател на арктически роботи Рабеа Роге и австралийския полярен водач Ерик Филипс.
Изстрелването на мисията, наречена Fram2, се състоя в началото на прозореца за изстрелване в 21:46 EDT (01:46 UTC). Преди старта 45-та метеорологична ескадрила прогнозира 60% вероятност за благоприятни метеорологични условия в началото на прозореца, като се очакваха гръмотевични бури, които предизвикаха известни притеснения сред наблюдаващите изстрелването от пресцентъра на LC-39A.
В петък българинът Кико Дончев, вицепрезидент по изстрелванията в SpaceX, заяви, че екипът се справя с подобно предизвикателство, както при полета Polaris Dawn миналата година.
„Тази мисия е малко по-сложна дори от обикновена мисия с екипаж, що се отнася до възможностите за изстрелване“, каза Дончев по време на телеконференция за мисията в X. „Тъй като това е свободен полет и не отиваме до космическата станция, трябва да се тревожим не само за времето на стартовата площадка и по трасето на изкачване, но и да предвидим времето в зоната за приземяване.“
Ракетата Falcon 9, поддържаща тази мисия, с номер B1085 от флота на SpaceX, излетя за шести път. Това беше вторият път, когато този ускорител изпраща екипаж в орбита, след полета на Crew-9 до Международната космическа станция през септември 2024 г.
Мисията Fram2 отбеляза първия случай, в който ускорител с пет предишни полета изстрелва астронавтска мисия.
SpaceX изпраща екипажа на борда на космическия кораб Crew Dragon Resilience. Това е четвъртото му пътуване в космоса след изстрелванията на Crew-1, Inspiration 4 и Polaris Dawn.
Запис в историята
Целта на тези четирима астронавти за тяхната мисия, която ще продължи между 3,5 и 5 дни, е полярна орбита с наклон от 90 градуса. Макар че това не е най-наклонената орбита за мисия, изстрелвана от „Космическия бряг“ (това е метеорологичният сателит ESSA 9 от 1969 г., според астронома Джонатан Макдауъл), това ще бъде най-наклонената орбита, достигнат от хора.
„Интересно е, че най-близо до истинска полярна орбита (90 градуса наклон) са били първите съветски космонавти от програмите Восток и Восход (включително Юрий Гагарин) в началото на 60-те години – но те са летели само до около 65 градуса“, написа Джон Едуардс, вицепрезидент на Falcon и Dragon в SpaceX, в X. „Космическата совалка направи една мисия до 62 градуса през 1990 г. Сега, в духа на изследването, Fram2 ще направи още една смела стъпка за човечеството.“
Микелсен, награждавана кинематографка, отговаря за заснемането на преживяването с разнообразие от камери по време на полета. Тя определи това като ключов момент за човешките космически полети.
„Първата ми и незабавна мисъл е: Напускаме планетата Земя. Отправяме се на епична експедиция, за да бъдем първите хора в полярна орбита, последната граница на човешкото изследване в ниска околоземна орбита“, каза тя. „Ние сме новото поколение астронавти.“
По време на мисията екипажът ще проведе серия от 22 научни експеримента и технологични демонстрации. Сред тях са експерименти за наблюдение на регулирането на глюкозата, отглеждането на гъби и въздействието на космическия полет върху репродуктивното здраве на жените.