Близкоизточните кризи ескалират

Ивицата Газа

Войната в Газа и новите военни операции

На 531-ия ден от войната в Близкия изток, израелската операция в Газа продължава да се разраства. Танкове влизат в ключови стратегически райони, а бойните действия стават все по-интензивни. Израелските сили се стремят да разширят контрола си в северните части на Газа, докато цивилното население е призовано да се евакуира по крайбрежието.

Едновременно с това Хамас продължава обстрела на израелски територии. Тел Авив бе атакуван с ракети, при всичките засилени израелски отбранителни мерки. Въпреки намаляването на ракетния капацитет на Хамас, организацията все още разполага с известни ресурси за атаки, които могат да поддържат напрежението за седмици напред.

Израелските специални служби усилено работят за елиминиране на ръководните фигури на Хамас и Ислямския джихад, което показва промяна в тактиката – фокус върху прецизни удари срещу командните структури на терористичните организации.

Американските удари по хуситите и нарастващото напрежение

Паралелно с развитието в Газа, йеменските хусити продължават да обстрелват Израел и да атакуват кораби в Червено море. Американските военни сили отговарят с интензивни въздушни удари по хуситски цели, но ефективността на тези атаки остава съмнителна.

Вашингтон официално заявява, че целта на ударите е да намали военните способности на хуситите и да гарантира безопасността на морския транспорт, но анализатори предполагат, че действията на САЩ може да са част от по-широка стратегия, насочена срещу Иран.

Съединените щати могат значително да увеличат военната си мощ в региона, включително чрез разполагане на допълнителни самолетоносачи. Въпреки че хуситите твърдят, че атакуват американски кораби, тези нападения засега не водят до загуби за американската армия. Ако се позовем на твърденията на хуситите, то трябва да повярваме, че вече са потопили половината американски самолетоносачи.

Напрежение около Иран

Особено внимание привлича неочакваното обявление на френското правителство, което призова своите граждани спешно да напуснат Иран. Този ход може да се разглежда като индикация за подготовка на потенциален съвместен американско-израелски удар срещу Иран.

Има признаци, че иранското ръководство може да е решило да заеме твърда позиция, отказвайки се от преговори за ядрената сделка и рискувайки военен удар по ядрените си обекти. Ирански източници подчертават, че тези обекти са добре защитени и дълбоко вкопани, което им дава надежда, че част от тях може да оцелеят при евентуална атака.

Американската администрация изглежда се отдалечава от политиката на преговори и щедри предложения, преминавайки към стратегия на максимален натиск, включваща демонстрация на военна мощ и проекция на сила.

Близкоизточната криза навлиза в нов етап на ескалация, с разширяване на бойните действия в Газа, продължаващи удари срещу хуситите и нарастващо напрежение между Запада и Иран. Предстоящите седмици ще бъдат критични, като остава неясно дали американската стратегия ще доведе до деескалация или ще предизвика още по-мащабен конфликт в региона.