Френският външен министър Жан-Ноел Баро предупреди в сряда, че военен сблъсък с Иран ще бъде „почти неизбежен“, ако преговорите относно ядрената програма на Техеран се провалят.
„В случай на провал, военна конфронтация изглежда почти неизбежна“, заяви Баро пред парламента, като подчерта, че подобен сценарий би довел до сериозна дестабилизация на региона.
Ескалация на напрежението между САЩ и Иран
Американският президент Доналд Тръмп вече заплаши, че Иран ще бъде атакуван, ако не се съгласи на ново споразумение за ограничаване на ядрената си програма. В отговор „върховният лидер“ на Иран, Али Хаменей, обеща ответни военни действия.
„Нашето доверие и убеждение остават непоклатими“, заяви Баро. „Иран никога не трябва да се сдобие с ядрени оръжия.“
Франция и нейните съюзници подчертават, че основният им приоритет е постигането на споразумение, което да ограничи ядрената програма на Иран по проверим и траен начин.
От встъпването си в длъжност през януари, Тръмп отново въведе политиката на „максимален натиск“, която при първия му мандат доведе до оттеглянето на САЩ от ключовото ядрено споразумение от 2015 г. и налагането на тежки икономически санкции върху Техеран.
Западните държави отдавна обвиняват Иран в разработване на ядрено оръжие, докато Техеран категорично отрича това, настоявайки, че ядрената му програма е с мирни цели.
Ядреното споразумение от 2015 г., сключено между Иран и световните сили, задължаваше страната да ограничи обогатяването на уран в замяна на облекчаване на санкциите. С оттеглянето на САЩ от сделката и възобновяването на санкциите, напрежението в региона значително нарасна.
Франция също планира да засили дипломатическия и правния натиск върху Техеран. Баро обяви, че страната му „скоро“ ще внесе жалба срещу Иран в Международния съд заради съдбата на двама задържани френски граждани – Сесил Колер и Жак Пари. Те бяха арестувани в Иран през май 2022 г. по обвинения в подстрекаване към протести.
„Жалбата ще бъде подадена заради нарушаването на правото на консулска защита“, подчерта министърът.
Западните държави отдавна обвиняват Иран, че задържа техни граждани по фалшиви обвинения, използвайки ги като разменна монета за дипломатически отстъпки.
Френският външен министър също така заяви, че в следващите дни ще бъдат обявени „допълнителни европейски санкции срещу ирански служители, отговорни за държавната политика за вземане на заложници“.
През март тази година, френският гражданин Оливие Грондо, задържан в Иран през 2022 г. по обвинения в шпионаж, беше освободен и върнат във Франция. Неговото семейство го описва като невинен турист, попаднал в капана на сложните международни отношения.
С нарастващото напрежение между Запада и Иран военният конфликт изглежда все по-вероятен, ако до дни ислямистите не проявят наченки на здрав разум. Международната общност продължава да търси баланс между натиск и преговори, за да предотврати военната ескалация.