Минаха около три денонощия от възобновяването на бойните действия в Ивицата Газа, където израелската армия отново започна наземна операция. Същевременно хуситите в Йемен подновиха обстрелите си срещу Израел, макар и с по-малко ентусиазъм в сравнение с предишни периоди. Причината за това е, че те са подложени на сериозни удари от американските сили. Въпреки това, атаките им продължават да създават напрежение в региона.
Хуситите и баллистическата ракета „Палестина 2“
Днес, 20 март 2025 г., в 4:00 сутринта хуситите изстреляха балистична ракета, която те обявиха за „хиперзвукова“ и кръстиха „Палестина 2“. Според израелски източници това е по-скоро пропаганда, отколкото реалност – ракетата беше свалена още над Саудитска Арабия. Въпреки това тя задейства тревогите в обширен район на Израел – от източните покрайнини на Йерусалим до Тел Авив край морето. Системите за ранно предупреждение на Израел изчисляват траекторията на падане на ракетите, но докато при палестинските ракети това става с точност до десетки метри, при „Палестина 2“ предполагаемата зона на падане е значително по-голяма заради непредсказуемото ѝ поведение във въздуха. Това доведе до обявяването на тревога в гъсто населени райони, засягащи милиони хора.
В резултат на атаката летище „Бен Гурион“ затвори въздушното си пространство за 15 минути, а премиерът Бенямин Нетаняху, който по това време беше в комплекса на Кнесета, бе отведен в защитено помещение съгласно протоколите за сигурност. Арабските и палестинските канали определиха този факт като „голяма победа“, макар че реалните последици от атаката бяха минимални.
Хуситите традиционно извършват подобни атаки в ранните утринни часове – между 3:00 и 4:00 сутринта, с цел да събудят и изнервят населението. Въпреки продължаващите американски бомбардировки над Йемен, които вече са в разгара си от пет или шест дни, хуситите запазват способността си да нанасят тези спорадични, но обезпокоителни удари.
Интервюто на Али Албухайти: Проблемът с хуситите
Бившият говорител на движението „Ансар Алла“ Али Албухайти даде любопитно интервю, цитирано от Ксения Светлова в канала „Восточный синдром“. Албухайти, роден в бедно семейство в Йемен, се присъединява към хуситите след престой в затвора, но напуска движението през 2015 г. след превземането на столицата Сана и последвалите грабежи и насилие. Той критикува текущите въздушни удари срещу хуситите, отбелязвайки, че нито един високопоставен лидер не е ликвидиран. Според него голяма част от Йемен няма достъп до интернет, мобилна мрежа или дори стационарни телефони, което затруднява разузнаването. Хуситите разчитат на куриери и устни съобщения, което напомня на тактиките на Хамас преди атаката на 7 октомври 2023 г. Албухайти смята, че само въздушни удари няма да решат проблема и че е необходима по-широка стратегия, насочена главно към Иран – основният спонсор на хуситите.
Иран и ултиматумът на Тръмп
Говорейки за Иран, президента на САЩ Доналд Тръмп даде на иранския режим два месеца – до средата на май 2025 г., да приеме или отхвърли предложение за ядрена сделка. Този твърд срок е придружен от предупреждение, че в случай на отказ „проблемът ще бъде решен по друг начин“. Тръмп уведоми за това не само Иран, но и съюзниците на САЩ в региона – Израел, Саудитска Арабия, ОАЕ и Бахрейн. Иранската преса засега показва нежелание за преговори, а Корпусът на стражите на ислямската революция и „върховният лидер“ Али Хаменей изглеждат твърдо против сделката. Това повишава вероятността за ескалация в близките месеци.
Газа: Възобновяване на войната
В Газа израелската армия поднови операциите си след 60 часа от началото на новата фаза на конфликта. След провала на преговорите с Хамас за освобождаване на заложници, Израел започна масирани въздушни удари, последвани от навлизане на танкове и пехота в сектора. Около 700 терористи са убити, а 900 са ранени, според израелски данни. Хамас продължава да заплашва с екзекуция на заложници, докато Израел отвръща с предупреждение за анексиране на части от Газа, което за палестинците е особено чувствителна заплаха.
Ситуацията в региона се разгаря на няколко фронта – Газа, Йемен и потенциално Иран. Американските удари срещу хуситите може скоро да бъдат подкрепени от израелските ВВС, а в Газа армията напредва с пълна сила. Въпреки това решението на конфликта изглежда далеч, особено без пряка намеса срещу Иран. Наземна операция в Йемен се смята за нереалистична заради сложния терен и липсата на желание от страна на САЩ и Израел след опита им в Афганистан и Ирак. Вместо това се говори за коалиция от местни сили – Саудитска Арабия, ОАЕ и законното правителство на Йемен, която да се изправи срещу хуситите.