Геноцид или дезинформация: Как един доклад на ООН разпали глобален скандал

Ивицата Газа

Две независими една от друга събития в контекста на израелско-палестинския конфликт предизвикаха бурни дебати в международното пространство. Първото е публикуването на доклад от независима комисия на ООН, обвиняващ Израел в геноцид в Газа, включително и в сексуално насилие срещу палестинци. Второто е скандал с палестинския блогър Салах Ал-Джафра, който организира събиране на средства за детска болница, но Министерството на здравеопазването на Палестинската автономия отрече каквато и да е връзка с инициативата му.

Докладът на ООН: Истина или пропаганда?

Документът, изготвен от UN Independent International Commission of Inquiry on the Occupied Palestinian Territory, including East Jerusalem, обвинява Израел в целенасочено подкопаване на възможността за възпроизводство на палестинското население. Според комисията израелските власти съзнателно са създавали непоносими условия, които водят до спад в раждаемостта и разрушаване на психическото състояние на палестинските жени и деца.

Обвиненията обаче се базират на данни, предоставени основно от Министерството на здравеопазването в Газа – институция, контролирана от Хамас. Това повдига въпроса за достоверността на изнесената информация. Израелската страна категорично отрича тези твърдения и напомня, че Хамас често манипулира данни с цел пропаганда.

Пропагандната машина на Хамас

Докладът на ООН обаче избягва да споменава масовите изнасилвания, извършени от бойци на Хамас при атаките на 7 октомври. Вместо това, обвиненията се насочват към Израел, като се твърди, че липсата на изнасилвания от страна на израелски войници е „проява на расизъм“ – нелеп аргумент, който вече е бил използван в миналото срещу Израел.

Документът също така описва случаи, в които израелските военни са принуждавали палестински мъже да се разголват по време на арести. Според израелската армия това е стандартна процедура за проверка за оръжие или експлозиви, а не сексуално насилие. За сравнение, ООН не разследва многобройните зверства в Судан, Украйна или Сирия със същото усърдие, с което атакува Израел.

Скандалът с палестинския блогър

Паралелно с разразилия се скандал около доклада, палестинският инфлуенсър Салах Ал-Джафра започна кампания за събиране на средства за построяване на детска болница в Газа. В рамките на три дни бяха събрани 10 милиона долара, но Министерството на здравеопазването на Палестинската автономия обяви, че няма никаква връзка с тази инициатива. Това предизвика разгорещени дискусии в арабските социални мрежи относно съдбата на тези средства – дали те са присвоени, или ще бъдат използвани за други, неразкрити цели?

Тези два случая разкриват тревожна тенденция – обвиненията срещу Израел се създават и разпространяват без реална проверка на фактите, докато финансови измами от страна на палестински фигури остават в сянка. ООН, вместо да поддържа обективност, на практика легитимира пропагандните стратегии на Хамас, като дава трибуна на манипулирани данни.

Докладът на ООН не само предизвика международен отзвук, но и затвърди впечатлението, че вместо да действа като неутрален посредник, организацията често заема позиция, която насърчава дезинформацията и подкопава доверието в нейните институции.

Powered by atecplugins.com