В последните години НАТО предприе редица стратегически ходове, които значително промениха баланса на силите в Европа. Сред тях ключов момент беше присъединяването на Финландия и Швеция към Алианса, но сега вниманието е насочено към Литва, където Германия започна постоянно разполагане на свои военни части. Това развитие не само разпалва гнева на Москва, но и подчертава засилващата се милитаризация на Източна Европа.
Новият немски военен контингент
На 1 април край Вилнюс беше официално открит щабът на 45-та бронетанкова бригада на Бундесвера. Командирът на бригадата, генерал Кристоф Хубер, заяви, че основната им мисия е да гарантират защитата на Литва и целостта на НАТО. Очаква се до 2027 г. в региона да бъдат разположени около 5000 германски войници, което ще представлява първото от 80 години насам постоянно присъствие на бойно подразделение на Бундесвера близо до руските граници.
Реакцията на Москва
Този ход предизвика сериозно недоволство в Кремъл. Руските медии и официални лица изразиха възмущение от факта, че Германия отново разгръща свои сили близо до руските граници, като припомниха исторически паралели с Втората световна война. Подобно на случая с предоставянето на танкове „Леопард“ на Украйна, руската пропаганда активно използва емоционални и псевдоисторически аргументи, за да подчертае предполагаемата агресия на Запада.
Разполагането на бригадата идва след дълги години на демилитаризация на Германия. През последното десетилетие Бундесверът страдаше от хронично недофинансиране, като по времето на Ангела Меркел дори базовото обслужване на техниката беше занемарено. Новият министър на отбраната Борис Писториус обаче постави амбициозни цели за възстановяване на боеспособността на германската армия. Разгръщането на 45-та бригада в Литва е символ на тази промяна и знак за нарастващата роля на Германия в НАТО.
Географското положение на Литва прави този ход още по-значим. Разположението на бригадата в района на Каунас е особено чувствителна точка за Москва, тъй като се намира близо до Сувалкския коридор – 65-километровата ивица между Беларус и Калининград, която свързва руския ексклав с основната част на страната. Ако този коридор бъде блокиран от НАТО в случай на конфликт, Калининград ще се окаже напълно изолиран.
Разполагането на германски военни части в Литва е мощен сигнал не само към Москва, но и към всички съюзници на НАТО в региона. Това е част от по-голяма стратегия за укрепване на източния фланг на Алианса и демонстрира ангажимента на Запада към сигурността на Балтийските държави. В Москва вече започнаха да кълнат и истерясват, по стар руски обичай.