Ганг, най-дългата и свещена река на Индия, е дом на хиляди делфини, но тяхното оцеляване е под сериозна заплаха. Ново проучване разкрива, че в реките на страната живеят около 6327 речни делфина – 6324 гангски и само три индски – видове, класифицирани като „застрашени“ от Международния съюз за опазване на природата (IUCN). Тези уникални същества, наричани „живи фосили“, са изправени пред човешки и природни предизвикателства, които могат да ги тласнат към изчезване.
„Слепи“ пазители на реките
За разлика от морските си братовчеди, гангските делфини не скачат ефектно над водата. Те плуват настрани, остават скрити под повърхността, имат дълги муцуни и са почти напълно слепи, разчитайки на ехолокация, за да се ориентират в мътните води на системата Ганг-Брахмапутра. Еволюирали преди милиони години от морски предци, те са се адаптирали към плитките реки, когато морето се отдръпнало от Южна Азия.
Според първото цялостно преброяване от Института за дива природа на Индия, проведено между 2021 и 2023 г. в 58 реки в 10 щата, популацията им е уязвима. От 1980 г. насам са загинали поне 500 делфина – уловени в рибарски мрежи, убити умишлено или жертви на сблъсъци с лодки.
Заплахи от всички страни
Консерваторът Равиндра Кумар Синха отбелязва, че до началото на 2000-те години за речните делфини почти не се говорело. През 2009 г. гангският делфин става национално водно животно на Индия, а планове като този от 2020 г. и нов изследователски център от 2024 г. помогнаха за възстановяване на броя им. Но опасностите остават – бракониерство за месо и мазнина, използвана за риболовна стръв, сблъсъци с лодки и нарастващият речен туризъм. „Шумът от круизите ще ги засегне тежко – те са чувствителни към звук“, предупреждава Синха, припомняйки изчезването на делфините байдзи в река Яндзъ.
Бавният им репродуктивен цикъл – зрялост след 6-10 години и едно малко на всеки 2-3 години – ги прави още по-уязвими. Риболовните закони, които третират случайните убийства като „лов“ с тежки глоби, карат бедните рибари да крият инцидентите, усложнявайки опазването.
Надежда за бъдещето
Въпреки това Синха е оптимист: „Правителствените инициативи изиграха голяма роля. Много е направено, но още повече предстои.“ Проучването е първа стъпка към проследяване и защита на тези „живи фосили“. Ще успее ли Индия да спаси своите речни делфини, или те ще последват съдбата на изчезналите си роднини? Реките чакат отговор.