Доналд Тръмп обяви търговска война на целия свят

Доналд Тръмп

На 2 април 2025 г. Доналд Тръмп, президент на Съединените щати, обяви началото на мащабна търговска война, която ще промени глобалните икономически правила. След повече от два месеца подготовка за ключовото събитие на втория си мандат, той провъзгласи този ден за „Ден на освобождението“ на Америка. В тържествена церемония в Розовата градина на Белия дом Тръмп обяви въвеждането на безпрецедентни тарифи върху вноса на стоки в САЩ – най-високите от началото на миналия век.

Според Тръмп тези търговски бариери ще принудят както съюзници, така и противници да направят отстъпки – както в търговската, така и в териториалната сфера. Икономисти обаче предупреждават, че последиците ще бъдат тежки за всички, включително за американските граждани, които в крайна сметка ще платят новите вносни мита, наложени от президента.

„Днес е Денят на освобождението,“ заяви Тръмп. „Това е един от най-важните дни в американската история – декларация за икономическа независимост на Америка.“ Той допълни: „Ще направим Америка отново велика и богата. Повече от 50 години страната ни беше ограбвана, но това свършва сега.“

САЩ, като най-голямата икономика в света, е желан търговски партньор за всички държави. Тръмп обаче смята, че търговските партньори на Америка я експлоатират, продавайки ѝ повече стоки, отколкото купуват от нея, докато техните тарифи са по-високи от американските. Новите „отговорни“ тарифи, според него, ще изравнят условията на играта.

Трите основни мишени на тарифната политика на Тръмп са Европейският съюз (втората по големина икономика в света), Китай (третата) и съседите Канада и Мексико, които са част от митническия съюз със САЩ. Тези региони представляват основната част от търговския дефицит на Америка, а сега са на прицела на президента. Той обяви конкретни „отговорни“ тарифи: 34% срещу Китай, 20% срещу ЕС, 24% срещу Япония и 26% срещу Индия.

Реакцията на засегнатите страни не закъсня. Те подчертават, че свободната търговия не е игра с нулева сума и че всички участници печелят от нея – факт, доказан от икономическата история през последните 50 години. Всички те се готвят да въведат ответни мита, но все още се надяват на преговори и компромис.

От утре светът ще се събуди в нова икономическа реалност, в която най-могъщата и богата държава на планетата се огражда с тарифни стени, готова да жертва благосъстоянието на съседите си в името на собственото си процъфтявание. Какви ще бъдат окончателните тарифи след предстоящите преговори – или конфликти – между Тръмп и другите страни, остава неясно. Икономистите обаче вече изчисляват, че средният данък върху вносните стоки в САЩ ще скочи от сегашните 3-4% до 10-15%.

За сравнение, в ЕС средната тарифа в момента е около 5%, в Китай – 7,5%, а в Индия – 17%. На останалите страни Тръмп обеща „минимални базови мита“ от 10%. Тези цифри са условни, подобно на „средна температура в болница“, но дават представа за потенциалните щети върху световната търговия и глобалното благосъстояние, ако новите мита се превърнат в трайна политика, а не в поредния краткотраен каприз на Тръмп, както често се е случвало с предишните му тарифни инициативи.

Поддръжниците на Тръмп виждат в това стъпка към възстановяване на американското икономическо величие. Критиците обаче предупреждават, че подобна политика може да доведе до глобална рецесия, повишаване на цените и влошаване на живота на обикновените хора – включително в самите САЩ.

Коментирайте новината в страницата ни във Facebook

Powered by atecplugins.com