Доналд Тръмп към Конгреса: Мир в Украйна и амбиции за глобално влияние

Тръмп пред конгреса

На 4 март 2025 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп изнесе първото си обръщение към Конгреса след завръщането си в Белия дом. В реч, продължила рекордните 1 час и 40 минути, той засегна ключови теми – от войната в Украйна до вътрешната политика и амбициите на САЩ на световната сцена. Ето какво каза Тръмп и какво можем да очакваме от неговата администрация.

Украйна: Готови ли са за мир?

Една от централните теми в обръщението на Тръмп беше войната в Украйна. Той обяви, че е получил писмо от украинския президент Володимир Зеленски, в което се изразява готовност за мирни преговори. „Украина е готова да седне на масата за преговори колкото се може по-скоро, за да постигне траен мир. Никой не иска мира повече от украинците“, цитира Тръмп думите на Зеленски. Освен това украинският лидер е изразил готовност да подпише споразумение за добив на полезни изкопаеми „по всяко удобно време“.

Тръмп допълни, че е провел „сериозни преговори“ с Русия, откъдето също е получил „мощни сигнали“ за готовност за мир. Тези изявления идват на фона на скорошната публична размяна на остри думи между Тръмп и Зеленски в Овалния кабинет, за която украинският президент каза: „Досадно е, че това се случи“. Въпреки това Зеленски вече е предложил план за поетапно примирие, което изглежда намира отклик в администрацията на Тръмп.

Американският президент подчерта усилията си да сложи край на конфликта, като отбеляза: „Милиони украинци и руснаци бяха напразно убити или ранени в този ужасен и жесток конфликт, на който не се вижда краят“. Той обаче не пропусна да критикува Европа, заявявайки, че САЩ са похарчили „стотици милиарди долари“ за Украйна, докато европейските страни са дали повече пари за руски газ и нефт, отколкото за подкрепа на Киев. „Искате ли това да продължи още пет години?“, попита той риторично.

Интересно е, че Тръмп не спомена нищо за спирането на военната помощ за Украйна, обявено ден по-рано – тема, която предизвика напрежение сред демократите, някои от които напуснаха залата по време на речта му.

Вътрешна политика и триумфално завръщане

Тръмп започна речта си с декларация: „Америка се върна“. Според него само за 44 дни неговата администрация е постигнала повече, отколкото други за години. Той благодари на бизнесмена Илон Маск за работата му в Департамента за ефективност на правителството (DOGE) и изброи редица вътрешни постижения, които предизвикаха бурни аплодисменти от републиканците. Демократите обаче останаха седнали, а някои дори освиркваха президента, което накара говорителя на Камарата на представителите Майк Джонсън да ги призовава към ред.

Един от напрегнатите моменти беше, когато представителят на Демократическата партия Ел Грин отказа да седне, а Джонсън нареди да го изведат от залата. Въпреки това Тръмп продължи речта си, заявявайки: „Американската мечта не може да бъде спряна, и страната ни е на прага на завръщане, каквото светът никога не е виждал“.

Глобални амбиции: Панамският канал и Гренландия

На международната сцена Тръмп потвърди намеренията си да върне Панамския канал под американски контрол. Той отбеляза сделка, сключена между хонконгска компания и американски консорциум, която дава на САЩ контрол над два ключови порта около канала. „Моята администрация вече започна този процес“, заяви той.

Друга изненадваща тема беше Гренландия. Тръмп се обърна към жителите на автономната датска територия, като каза, че ще приветства присъединяването им към САЩ. „Гренландия е важна за международната сигурност, и ние така или иначе ще го постигнем“, добави той загадъчно. Това не е първият път, когато Тръмп изразява интерес към острова – още преди да се върне в Белия дом той говореше за закупуването му, но властите в Гренландия и Дания отхвърлиха идеята.

Какво означава всичко това?

Речта на Тръмп беше смесица от триумфализъм, критика към съюзниците и амбициозни планове за бъдещето. По отношение на Украйна той изглежда залага на ролята на посредник, но мълчанието му за военната помощ оставя много въпроси без отговор. Ще видим ли скоро преговори между Киев и Москва, или това е просто риторика за вътрешна консумация?

На глобално ниво Тръмп ясно показва, че иска САЩ да възвърнат доминиращата си роля – от Панамския канал до Арктика. Но дали тези амбиции ще се сблъскат с реалността на международните отношения и вътрешния отпор от демократите? Едно е сигурно – първите седмици на новия му мандат вече обещават да бъдат бурни и непредсказуеми.