Ескалация на Близкия изток: Израел, Ливан и Иран в центъра на вниманието

Ливан

На 540-ия ден от войната между Израел и Хамас, ситуацията на Близкия изток остава изключително неспокойна. Последните събития в Ливан, Израел и региона като цяло показват, че мирът е все по-далечна перспектива, докато заплахите и военните действия продължават да ескалират.

Нов обстрел от Ливан и отговорът на Израел

Наскоро в северния израелски град Кирят Шмона, разположен близо до границата с Ливан, отново прозвучаха сирени за тревога. Градът, който е сред най-големите в северната част на Израел, беше подложен на силни обстрели през първата година на войната. След операцията на Израел в Ливан обстрелите временно бяха затихнали, но наскоро четири ракети бяха изстреляни от ливанска територия към приграничните райони, включително Моргалиот и Монари. Две от ракетите бяха прехванати от израелската противовъздушна отбрана, а другите две паднаха на ливанска земя. В отговор израелската армия предприе артилерийски удари по местата, откъдето бяха изстреляни ракетите.

Този инцидент предизвика още по-решителни действия от страна на Израел. Вчера израелската авиация нанесе мощен удар по Бейрут, като унищожи сграда в шиитския квартал Дахия – ключова зона на влияние на „Хизбула“. Според израелската разузнавателна информация, в сградата е имало склад за дронове на групировката. Преди удара Израел използва т.нар. „протокол почукване по покрива“ – тактика, при която малък снаряд се изстрелва към целта като последно предупреждение, давайки на цивилните около 30 минути да се евакуират. След разрушаването на сградата последваха силни вторични експлозии, което косвено потвърди наличието на военни материали – вероятно двигатели на дронове или ракети.

Израелският министър на отбраната Исраел Кац заяви: „При всеки опит за обстрел на Кирят Шмона и селищата в Галилея, покривите в Дахия ще треперят. Обещахме мир за жителите на Галилея и ще го осигурим.“ Подобно послание отправи и премиерът Бенямин Нетаняху, като подчерта, че всяка атака от Ливан – независимо дали ракетите достигат Израел или не – ще бъде последвана от „непропорционален отговор“. Този подход цели да прехвърли отговорността върху ливанското правителство за действията, извършвани от негова територия.

Реакцията на „Хизбула“ и международната общност

„Хизбула“ първоначално заплаши с обстрели на Хайфа и Цфат – градове, които вече са били атакувани по-рано в конфликта. Въпреки това, след недвусмислени предупреждения от Израел, групировката оттегли заплахите си, отричайки участие в последните атаки. Според някои оценки, ракетите са били изстреляни от по-примитивни установки, вероятно дело на други групировки като „Амал“, ливанския клон на „Хамас“ или „Ислямски джихад“. Това обаче не променя позицията на Израел, който смята, че Ливан като държава носи пълна отговорност за всичко, случващо се на негова територия.

Европейските лидери, включително френският президент Еманюел Макрон, разкритикуваха Израел за „непропорционалния“ отговор и ударите по Бейрут. САЩ обаче застанаха зад Израел. От администрацията на Доналд Тръмп заявиха, че реакцията е „адекватна и съразмерна“, призовавайки ливанската армия да предприеме мерки срещу терористичните групировки на юг.

Операциите в Газа, Иудея и Самария

Конфликтът не се ограничава само до Ливан. В Газа израелската армия продължава операцията си, като в северната част на ивицата се забелязва движение на войски и инженерни части, които разрушават сгради в райони като Бейт Лахия и Джебалия. Тези действия са в отговор на продължаващите ракетни обстрели към Ашкелон, Сдерот и дори централните части на Израел. „Хамас“ все още разполага с примитивни ракетни установки, които са трудни за откриване, докато не бъдат използвани.

На юг, в района на Рафах, израелските сили навлязоха в западната част на града, включително в хуманитарната зона Ал-Маваси. Там бяха открити складове с оръжия и ракетни установки, скрити сред палатките на цивилното население. В Иудея и Самария операцията „Желязна стена“ продължава с безпрецедентно присъствие на танкови части – нещо, което не е наблюдавано от 2002 г. насам. Целта е да се потисне нарастващата вълна от тероризъм, идваща от тези територии.

Писмото на Тръмп до Иран

На фона на военните действия стана известно съдържанието на писмо, изпратено от Доналд Тръмп до върховния лидер на Иран, аятолах Али Хаменей. В него Тръмп предлага „мир, приятелство и сделка“, призовавайки за деескалация и сътрудничество. Той обещава облекчаване на санкциите и икономическа подкрепа, но поставя условие Иран да се откаже от ядрената си програма. Писмото обаче съдържа и предупреждение: „Ако изберете ескалация и подкрепа за терористични групи, отговорът ще бъде решителен и бърз.“

За да подкрепи думите си, САЩ преместват в региона втора авианосна група, водена от самолетоносача „Карл Винсън“. Ако броят на групите достигне три, това би било ясен сигнал за предстоящ конфликт. Иран отговори чрез Оман, изразявайки готовност за непряк диалог, но отказа да обсъжда програмата си за балистични ракети и подкрепата за прокси групи като хусите в Йемен. Този отказ вероятно ще доведе до нова ескалация, като срокът, даден от Тръмп, изтича през май.

Какво предстои?

Ситуацията на Близкия изток е на ръба. Израел демонстрира непреклонност срещу всяка агресия, „Хизбула“ отслабва, а Иран е изправен пред труден избор между преговори и военен удар. САЩ и Израел разполагат с достатъчно сили, за да нанесат сериозен удар по иранската ядрена и военна инфраструктура, ако преговорите пропаднат. В същото време цивилното население в региона продължава да страда от последиците на конфликта, а международната общност остава разделена в подхода си към кризата.

Последвайте страницата ни във Facebook. В нея може да коментирате публикациите.

Powered by atecplugins.com