Ескалация на конфликта в Близкия изток: Израел под продължаващ натиск от множество фронтове

Израел

Ситуацията около Израел продължава да се усложнява, докато конфликтът навлиза в нова фаза на ескалация. Няколко фронта се активизират едновременно, поставяйки страната под значителен натиск.

Хутите продължават обстрелите

Хутите от Йемен продължават своите нападения с балистични ракети срещу Израел, като заплашват да парализират дейността на международното летище „Бен Гурион“. Израелските системи за ранно предупреждение и противовъздушна отбрана успяват да засичат и прехващат повечето ракети, но остатъци от тях понякога достигат до израелска територия.

Министерството на транспорта на Израел полага извънредни усилия да поддържа въздушният транспорт, работейки с международни авиокомпании и регулаторни организации, за да ги убеди, че летището остава безопасно. Хутите, подкрепяни от Иран, се стремят да нанесат икономически удар на Израел, който, бидейки географски изолиран, разчита силно на въздушните връзки със света.

Представители на хутите заявиха, че летище „Бен Гурион“ е станало „небезопасно място“ и призоваха западните авиокомпании да прекратят полетите си до него. Обстрелите обикновено се провеждат рано сутрин, но неотдавна беше регистрирано и вечерно нападение.

Обстрел от Ливан и реакцията на Израел

За първи път от три месеца бяха изстреляни ракети от Ливан към израелското селище Метула. Израелската армия отговори с артилерийски огън по местата на изстрелване, но се подготвя по-мощен ответен удар.

Министърът на отбраната Израел Кац заяви, че реакцията ще бъде значително по-жестока, подчертавайки, че правителството на Ливан носи отговорност за действията на „Хизбула“. Той приравни обстрела на Метула с обстрел на Бейрут, давайки да се разбере, че Израел може да удари ливанската столица като отговор.

Израелската армия запазва малка буферна зона в Южен Ливан, включваща пет стратегически височини, които позволяват наблюдение както на израелска територия, така и на голяма част от Южен Ливан.

Продължаващи операции в Газа

Военните действия в сектора Газа продължават с висока интензивност. Израелската армия провежда наземни маневри, навлизайки по-дълбоко в територията, и нанася мощни въздушни удари.

Терористичните групировки също активизираха дейността си, изстрелвайки няколко ракети към израелския град Ашкелон. Това е първият подобен случай от дълго време, като част от ракетите бяха прехванати, а други паднаха на открит терен.

Израел продължава ликвидирането на ръководството на „Хамас“. Сред последните ликвидирани е Осама Табаш, командир на батальон и отговорник за военното разузнаване в южния сектор на Газа, който е участвал в планирането на атаката от 7 октомври.

Дипломатически инициативи и бъдещето на Газа

Специалният представител на президента Тръмп за Близкия изток, Стив Уиткоф, предложи „Хамас“ да остане в палестинското политическо поле при условие, че групировката напълно се разоръжи. Това предложение вероятно не среща ентусиазъм в Йерусалим, а „Хамас“ вече заяви, че не възнамерява да сложи оръжие. Което е напълно в унисон със „смисълът“ на съществуване на организацията, чиято единствена цел е унищожаването на държавата Израел и прогонване или изтребване на евреите.

Интересно е да се отбележи резултатите от скорошно проучване сред жителите на Газа: 38% от тях биха искали временно да напуснат територията с възможност за завръщане, а 14% желаят да я напуснат завинаги. Това показва, че над половината от населението на Газа е склонно да напусне територията, поне временно, поради тежките условия на живот.

Обобщение

Към 22 март 2025 г. обстановката в региона продължава да се нажежава. Израел поддържа военния натиск върху „Хамас“ с основна цел освобождаването на заложниците, от които между 21 и 22 се смята, че са живи. Войната се разгаря с нова сила, като според експерти, с оглед на възможните действия срещу Иран, конфликтът може би е едва в средата на своето развитие.