На бреговете на Средиземно море се провеждат демонстративни маневри на отряд, известен под условното име „неодвухсоченные“. Част от товарните кораби, предназначени за транспортиране на военна екипировка от Либия, са били забелязани край Гибралтар, след като са били натоварени в пристанището Тартус. Това поражда съмнения дали новите сирийски власти са одобрили тази евакуация или ситуацията е далеч по-сложна.
Съобщения от руската преса разкриват един от последните инциденти:
„Министерството на отбраната на Сирия отказа достъп на руските военни до военноморската база в Тартус. Колона от 30 камиона с ракетни оръжия, потеглила от авиобазата Хмеймим, беше спряна от военните на новото правителство. След осем часа изчакване на контролно-пропускателния пункт колоната се върна в авиобаза Хмеймим.“
Москва се опитва да представи ситуацията като планирано оттегляне, но реалността показва друго. Развитието на събитията подчертава унижението на руските военни, които до вчера се възприемаха като господари на ситуацията, но сега се сблъскват със затворени пристанища и непредвидени усложнения. Очевидно, изходът от Сирия не е бил договорен напълно, а ситуацията в региона се диктува от Анкара.
Либия – алтернативен форпост
Неочакваното развитие в Сирия кара Москва да пренасочи усилията си към Либия, въпреки че този плацдарм е далеч по-несигурен. Сирия бе стратегически идеална за Русия заради своето местоположение – близост до черноморските проливи и Суецкия канал, както и възможността за влияние върху Турция и Израел. Контролът над Сирия също така предоставяше силен коз за влияние върху енергийните потоци от Персийския залив към Европа.
Либия обаче представлява по-голямо предизвикателство. Режимът на Башар Асад, въпреки слабостите си, бе далеч по-стабилен от фрагментираното управление на фелдмаршал Хафтар. Въпреки вложените милиарди в Сирия, новите обстоятелства принуждават Москва да се преориентира към нови бази в Северна Африка.
Новите руски позиции
Според френското издание Le Monde, след загубата на контрол над Сирия, Русия усилено изгражда военна инфраструктура в Либия:
„Русия активизира дейността си в Либия след свалянето на Башар Асад, което застраши руските бази в Хмеймим и Тартус. От декември товарни самолети „Ил“ осъществяват доставки до базите Ал-Хадим и Ал-Джуфра средно по четири пъти седмично. Освен това, руските военни възстановиха изоставеното летище Маатен ал-Сарра, близо до границата с Чад и Судан. Спътниковите снимки показват, че пистата от 3,9 км е била завършена в началото на февруари 2025 г. Москва също така планира изграждане на военноморска база в пристанищата Тобрук или Сирт.“
Загубата на сирийските бази сериозно променя стратегическата ситуация за Москва. Доскоро логистиката към Либия се осъществяваше по море чрез Черно море и окупирания Крим, както и по въздух от бази в Северен Кавказ. Сега тези маршрути са компрометирани, а доставките стават все по-трудни. Това значително намалява ефективността на руското военно присъствие в региона.
Въпреки това, вместо да признае грешките си, Кремъл се опитва да замаскира загубите с нови агресивни ходове в Либия. Това е поредното доказателство, че Путин предпочита да поддържа илюзията за контрол, дори когато реалността сочи обратното.