Засилващото се напрежение около Украйна: Срещи, оръжейна помощ и политически маневри

Кейт Келог

На 20 февруари президентът на Украйна Володимир Зеленски се срещна със специалния представител на САЩ по въпросите на Украйна – Кийт Келог. Според официалната информация, предоставена от украинската страна, по желание на американската делегация форматът на срещата не е предвиждал изявления или въпроси от журналисти.

В същото време в САЩ се появиха гласове, изразяващи съмнения относно ефективността на допълнителните доставки на оръжие за Украйна. Вицепрезидентът Джей Ди Венс написа в социалната мрежа X, че руската армия разполага със значително числено превъзходство както в жива сила, така и във въоръжение. Според него това предимство няма да бъде преодоляно, независимо от бъдещите западни помощи. Въпреки това военната подкрепа за Киев продължава, но войната оказва сериозен натиск върху САЩ, като засяга както военните запаси на страната, така и санкционната политика.

Продължаващият конфликт е вреден за всички – за Русия, за Украйна, за Европа. Но най-важното е, че той е вреден за Съединените щати. Като се вземат предвид всички тези фактори, трябва да се стремим към мир още сега“, заяви Венс по време на конференция. Той подчерта, че мирът в Украйна би бил в интересите на всички – на самата Украйна, на Русия, на Европа и на целия свят.

В този контекст беше съобщено, че за първи път от началото на войната САЩ отказват да бъдат съавтори на проекторезолюция на ООН, посветена на третата годишнина от руската инвазия в Украйна. Документът подкрепя териториалната цялост на Украйна и осъжда руската агресия. Според информация на Reuters, американската страна дори е поискала в общото изявление на Г-7 Русия да не бъде наричана „агресор“.

На този фон британското издание The Times съобщава за нарастващата враждебност на бившия американски президент Доналд Тръмп към Украйна. Според източниците му Тръмп и неговият екип смятат, че Украйна носи вина за редица проблеми. Враждебното му отношение към Зеленски се проявява още от времето на първия му мандат, когато през 2019 г. срещу него почти беше започната процедура по импийчмънт. Причината бе замразяването на 400 млн. долара военна помощ за Киев, с което той се опитваше да принуди украинските власти да започнат разследване срещу Джо Байдън и неговия син Хънтър. Този ход можеше сериозно да подкопае шансовете на Байдън за победа на президентските избори през 2020 г. Тръмп дори изпрати своя личен адвокат Рудолф Джулиани в Украйна, за да убеди Зеленски публично да обяви разследването, но украинският президент отказа да се намесва във вътрешната политика на САЩ.

Тези последни събития показват сложността на международните отношения около украинския конфликт, като същевременно разкриват нарастващите вътрешнополитически напрежения в САЩ относно подкрепата за Киев и възможните бъдещи сценарии за развитието на кризата.