Доналд Тръмп очаква Владимир Путин да изпълни поставените условия. Американският президент даде да се разбере, че има свой психологически краен срок – моментът, в който руският лидер трябва да постигне пълно прекратяване на огъня. Западните медии многократно спекулираха, че Белият дом желае пълна тишина на украинския фронт до 20 април. Анализаторите от Американския институт за изследване на войната обаче смятат, че времето до този срок е твърде малко и шансовете планът на Тръмп да се осъществи – минимални.
Москва обаче не остана безучастна. Руският външнополитически апарат изпрати ясен сигнал към Вашингтон. Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви, че руската страна възприема сериозно американските предложения, но същевременно поставя собствени условия и изисквания. Той подчерта, че не е чул от Тръмп конкретен призив към Киев за прекратяване на войната. Според него, предложените от САЩ схеми за примирие не включват решаването на „основните причини за конфликта“, което според Москва е съществена пречка пред всякакви бъдещи преговори.
Тайните срещи между Москва и Пекин
Докато Рябков изпращаше дипломатически послания към Вашингтон, руският външен министър Сергей Лавров се срещна с китайския си колега Ван И. Разговорите, проведени в Москва, бяха строго затворени за медиите. Двамата дипломати се ограничиха с кратко изявление, в което подчертаха стратегическото приятелство между Русия и Китай. Кремълските медии коментират срещата като символичен отговор на западните геополитически планове. Според официалната руска реторика, в основата на конфликта стои неспазването на така нареченото „енергийно примирие“ от страна на Украйна.
Военни анализатори и политолози са скептични относно истинските намерения на Русия. Според военния експерт Дмитрий Снегирьов, това е поредната дипломатическа тактика на Кремъл за симулиране на преговорен процес, без реална цел за прекратяване на войната. Той отбелязва, че засилването на дипломатическите контакти върви ръка за ръка с ескалация на военните действия и обстрелите на гражданска инфраструктура в Украйна.
Снегирьов подчертава, че Русия ще продължи да обвинява и САЩ, и Украйна за предполагаемо проваляне на преговорите. В този контекст Москва ще се опита да представи дори договореностите за взаимно ненападение на енергийни обекти като нарушени от противниковата страна.
Очакванията за следващия кръг преговори
Москва обяви нова фаза на дипломатически контакти със САЩ, но без да разкрива конкретни детайли. Междувременно напрежението в региона остава високо, а съседни държави като Полша активно се подготвят за възможни военни сценарии, включително ракетни удари.