Какво каза Зеленски на Мюнхенската конференция

Зеленски

Президентът на Украйна Володимир Зеленски изнесе важна реч на Мюнхенската конференция по сигурността, като засегна ключови теми, свързани с войната, европейската сигурност и бъдещето на Украйна.

Европа и сигурността на Украйна

Зеленски подчерта, че Европа трябва да има място на масата за преговори, когато става дума за гарантиране на сигурността на Украйна. Според него без такива гаранции не може да има устойчив план за мирно уреждане на конфликта. Той категорично заяви, че Украйна няма да се откаже от стремежа си за членство в НАТО, като иронично посочи, че най-влиятелният член на Алианса изглежда е Владимир Путин, защото именно той решава кой да бъде приет и кой – не.

Запорожката АЕЦ и ядрената заплаха

Украинският президент разкри, че е обсъждал с бившия американски президент Доналд Тръмп и неговия екип въпроси, свързани с атомната енергетика и окупираната от Русия Запорожка атомна електроцентрала. Той също така алармира, че Русия изпраща дронове към саркофага на Чернобилската АЕЦ, което според него е доказателство, че Москва не желае мир.

Необходимостта от европейска армия

Зеленски изрази мнение, че е дошло време за създаване на независима европейска армия, която да гарантира сигурността на континента. Той подчерта, че Украйна няма да приеме никакви споразумения, сключени без нейно участие, като заяви: „Никакви решения за Украйна без Украйна, никакви решения за Европа без Европа.“

Ситуацията с Русия и Беларус

Според Зеленски, Русия се сблъсква с дефицит на военна сила, което е принудило Путин да предприеме нови стъпки, включително формирането на 15 нови дивизии. Той предупреди, че Москва може да използва Беларус като плацдарм за нова ескалация, напомняйки, че именно така започна пълномащабната война в Украйна преди три години. С оглед на факта, че Беларус граничи с три страни-членки на НАТО, Зеленски попита дали техните армии са готови за евентуални руски провокации. Той също така настоя, че Русия трябва поне да се върне в границите си от 2022 г.

Споразумението за редките земни ресурси

По време на конференцията Зеленски проведе 90-минутна среща със сенатори от САЩ, на която е изразил безпокойство относно предложеното от администрацията на Тръмп споразумение за редките земни ресурси. Според източници, САЩ са предложили на Украйна американски военен контингент в замяна на 50% от украинските редкоземни ресурси, като част от сделка за гарантиране на сигурността. Зеленски обаче не видял реални гаранции в споразумението и го възприел по-скоро като меморандум, отколкото като договор.

Китайският бизнес на окупираните територии

Украински журналисти разкриха, че китайски частни компании активно работят на окупираните от Русия украински територии, като създават съвместни предприятия и доставят оборудване за индустриалния сектор. В анализ на украинското издание NV се посочва, че подобни действия трудно биха били възможни без мълчаливото одобрение на китайското правителство. Китайският бизнес проявява интерес към енергетиката, селското стопанство и леката промишленост в Донецк и Луганск, а делът на китайските доставки на окупираните територии достига 60% от общия внос. Освен Китай, също така Турция, Сирия, Беларус, Казахстан и непризнатата Абхазия осъществяват доставки за тези региони.

Зеленски завърши речта си с призив към всички европейски лидери да се съберат в Киев на 24 февруари – датата, на която се навършват три години от началото на пълномащабната руска агресия. Той подчерта, че Украйна е водещ световен производител на дронове и че страната му се нуждае от оръжие, санкции срещу Русия и финансова подкрепа. Според него, сегашната слабост на Путин е възможност, която Европа и светът трябва да използват.