Зеленски: Увеличаваме производството на дронове и ракетни системи за защита на Украйна

Зеленски

Украинският президент Володимир Зеленски направи изявление, в което подчерта ключовите приоритети на страната в условията на продължаващата война с Русия. Основен акцент бе поставен върху развитието на технологиите за производство на дронове, ракетни програми и системи за противовъздушна отбрана, както и върху необходимостта от засилване на дипломатическия натиск върху Москва.

Дронове – технологично предимство за украинската армия

Зеленски отбеляза, че Украйна работи усилено за увеличаване на производството и доставките на дронове за въоръжените сили. „Нашата задача е ясна – повече дронове за войските и максимални технологични предимства“, заяви той. Той е получил доклад за успешното сваляне на руски дронове „Шахед“ с помощта на дронове-прехващачи. Президентът изрази благодарност към всички, които развиват този сектор, и подчерта необходимостта от производство на реактивни дронове и дронове с оптични влакна, които са от решаващо значение в настоящия момент.

Ракетна програма и системи за ПВО

Зеленски акцентира върху ускоряването на ракетната програма на Украйна и развитието на собствени производствени мощности за зенитно-ракетни комплекси и други системи за противовъздушна отбрана. „Работим за локализация на производството на някои ПВО системи в Украйна заедно с нашите партньори“, каза той, като благодари на европейските страни и другите съюзници за подкрепата в индустриалното и технологично развитие. Според него постигнатите успехи ще бъдат общ резултат за сигурността на цяла Европа.

Дипломация и руски атаки

Президентът изтъкна, че Русия продължава да атакува украинската инфраструктура, включително енергийни обекти. Той посочи примери като ударите с дронове по газовата инфраструктура в Полтавска област, артилерийските обстрели в Херсон и повредите в топлофикационната система в Харков. „Това показва, че Русия ще продължи да саботира дипломатичните усилия и единствената ѝ тактика е удължаване на войната“, отбеляза Зеленски. Той подчерта, че Украйна прие американското предложение за безусловно прекратяване на огъня още на 11 март, но отговорността за провала на преговорите остава изцяло върху Русия.

Зеленски разкри, че е възложил на министъра на отбраната Рустем Умеров да представи на американските партньори пълна информация за щетите върху енергийната инфраструктура, нанесени от руските атаки. Той също така отбеляза, че през април предстои нова среща в рамките на формата „Рамщайн“, воден от Германия и Великобритания, за да се осигури допълнителна подкрепа.

Кадрови решения за укрепване на отбраната

Зеленски обяви и няколко кадрови назначения, насочени към укрепване на авиационния компонент на украинските сили за отбрана. Сред тях са назначаването на Олександър Козенко за заместник-министър на отбраната, фокусиран върху бойната авиация, генерал-майор Олексей Марченко за заместник-началник на Генералния щаб, бригаден генерал Сергей Голубцов за заместник-командващ на ВВС и полковник Олександр Дякев за командващ авиацията. Тези решения са част от усилията за адаптация на западни бойни самолети като F-16 и Mirage в Украйна. Президентът определи конкретни срокове, в които новата структура трябва да даде резултати.

Благодарност и обща цел

В заключение Зеленски благодари на всички, които подкрепят Украйна – от военните на фронта до партньорите в Европа и отвъд. „Всичко, което постигаме днес, е за нашата обща и дългосрочна сигурност“, заяви той, подчертавайки значението на единството и технологичния напредък в борбата срещу руската агресия.

Това изявление отразява решимостта на Украйна да продължи да укрепва отбраната си, като разчита както на собствените си сили, така и на международната подкрепа в един критичен момент от конфликта.

Powered by atecplugins.com