Израелската армия нарежда евакуация на по-голямата част от южния град Рафа в Газа

Ивицата Газа

Нови заповеди за евакуация сигнализират за предстояща военна операция

Израелската армия издаде в понеделник заповеди за евакуация, обхващащи по-голямата част от Рафа, което показва, че скоро може да стартира поредната голяма сухопътна операция в най-южния град на ивицата Газа.

Заповедите за евакуация изглежда покриват почти целия град и близките райони. Военните разпоредиха палестинците да се насочат към Муваси, обширна територия с палаткови лагери по крайбрежието. Заповедите бяха издадени по време на Ейд ал-Фитр, традиционен мюсюлмански празник, отбелязващ края на месеца на пост Рамадан.

Израел прекрати примирието с военната групировка Хамас и поднови въздушната и сухопътната война по-рано този месец. В началото на март Израел прекъсна всички доставки на храна, гориво, лекарства и хуманитарна помощ за приблизително 2 милиона палестинци в територията, за да окаже натиск върху Хамас да приеме продължаване на споразумението за примирие.

Израел проведе мащабна операция в Рафа, на границата с Египет, през май миналата година, оставяйки големи части от града в руини. Военните завзеха стратегически коридор по границата, както и граничния пункт Рафа с Египет, единствения изход от Газа към външния свят, който не беше контролиран от Израел.

Според споразумението за примирие, подписано с Хамас през януари под натиск от САЩ, Израел трябваше да се оттегли от коридора, но по-късно отказа, позовавайки се на необходимостта да предотврати контрабандата на оръжие.

Израел се закле да засили военните си операции, докато Хамас не освободи останалите 59 заложници, които държи – 24 от които се смята, че са живи. Израел също така настоя Хамас да се разоръжи и да напусне територията, условия, които не бяха включени в споразумението за примирие и които Хамас отхвърли.

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви в неделя, че Израел ще поеме отговорността за сигурността в Газа след войната и ще приложи предложението на американския президент Доналд Тръмп за преселване на населението на Газа в други страни, описвайки го като „доброволна емиграция“.

Този план беше повсеместно отхвърлен от палестинците, които го разглеждат като изгонване от родината им, а експертите по човешки права казват, че вероятно нарушава международното право.

Междувременно Хамас настоява за изпълнение на подписаното споразумение, което предвижда освобождаване на останалите заложници в замяна на трайно примирие и израелско изтегляне. Преговорите за тези части от споразумението трябваше да започнат през февруари, но досега са проведени само предварителни разговори.

Войната започна, с мащабно нахлуване на терористите от Хамас в Израел на 7 октомври 2023 г., избивайки около 1200 души, предимно цивилни. Терористите взеха като заложници още 251 души, повечето от които впоследствие бяха освободени при примирия или други споразумения.

Израелската контраофанзива уби повече от 50 000 палестинци, според „Министерството на здравеопазването в Газа“ (структура контролирана от терористите от Хамас), което не уточнява колко от тях са цивилни или терористи. В най-тежкия си момент войната е разселила около 90 процента от населението на Газа, като много хора са били принудени да бягат многократно, но в рамките на ивицата. До като в сирийската гражданска война, около 15 милиона бежанци напуснаха страната, от Газа, освен единични случаи на хора с двойно гражданство, бежанци напуснали ивицата няма.

Големи райони от Газа са напълно разрушени и не е ясно как, кога и дали ще бъдат възстановени.

Powered by atecplugins.com