Израелските военни подновиха ударите си срещу обекти на групировката Хамас в ивицата Газа в нощта на вторник, след заповед от политическото ръководство на страната. Според местните власти в Газа жертвите от обстрелите надхвърлят 200 души. Тази операция сложи край на два месеца относително спокойствие в региона и предизвика остри реакции от двете страни в конфликта.
Масирани удари след провал на преговорите
В съвместно изявление Армията на отбраната на Израел (ЦАХАЛ) и службата за сигурност Шин-Бет обявиха: „В съответствие с решението на политическия ешелон, ЦАХАЛ и Шин-Бет в момента нанасят масирани удари по обекти на терористи, принадлежащи на терористичната организация Хамас в ивицата Газа“. Канцеларията на израелския премиер Бенямин Нетаняху уточни, че той и министърът на отбраната Израел Кац са разпоредили на военните да предприемат „решителни мерки“ срещу Хамас.
Причината за ескалацията, според израелската страна, е „неоднократният отказ на Хамас да освободи заложниците ни и да приеме предложенията на спецпосланника на президента на САЩ Стив Уиткоф и посредниците“. Нетаняху подчерта, че целите на операцията включват освобождаването на всички заложници – живи или мъртви – и унищожаването на военния потенциал на ХАМАС.
Жертви и разрушения
Според Махмуд Басал, говорител на Агенцията за гражданска отбрана в Газа, най-малко 220 души са загинали при израелските авиоудари и артилерийски обстрели. „Повечето жертви са деца, жени и възрастни хора“, заяви той пред AFP, като добави, че военните действия засягат училища и лагери за разселени лица. Точният брой на жертвите обаче остава непотвърден поради продължаващите сражения и ограничения достъп до информация, а терористите от Хамас по правило обявяват убитите за „жени и деца“ или „невинни цивилни“.
Хамас обвини Израел в „непровокирана ескалация“, която нарушава режима на примирие, влязъл в сила на 19 януари след посредничеството на Катар, Египет и САЩ. Високопоставен представител на групировката заяви пред Reuters, че Израел „жертва собствените си заложници“, подновявайки бойните действия. Естествено факта, че Хамас държи в нечовешки условия пленени цивилни повече от година и половина, не го смята за провокация.
Провал на втората фаза на примирието
Първият етап на примирието, постигнат след 15 месеца на интензивни боеве, изтече на 1 март. Предполагаше се, че до този момент ще бъдат договорени условията за втора фаза, но преговорите се провалиха. Хамас настоява за пълно изтегляне на израелските войски от Газа и постоянно прекратяване на войната, докато Израел иска освобождаване на заложниците като предусловие за по-дългосрочно примирие и възобновяване на хуманитарната помощ.
Спецпосланникът на президента на САЩ Доналд Тръмп, Стив Уиткоф, предложи освобождаване на петима живи заложници, включително гражданина на САЩ и Израел Едан Александър, в замяна на „значителен брой“ палестински затворници. Хамас обаче отхвърли предложението, което Уиткоф определи като „неприемлив отговор“.
Реакция на САЩ и международната общност
Говорителят на Белия дом Керълайн Ливит заяви в ефира на Fox News, че Израел е уведомил предварително американската администрация за планираните удари. „Президентът Тръмп ясно заяви, че Хамас, хусите, Иран и всички, които тероризират Израел и САЩ, ще понесат последствия“, подчерта тя.
Йоланда Нел, кореспондент на Би Би Си в Близкия изток, отбеляза, че операцията на Израел е обявена за „безсрочна“ и ще се разширява. Сред жертвите има високопоставени фигури на Хамас, но лекарите в Газа съобщават за множество загинали деца.
Израел обяви, че „времето не е на страната на Хамас“ и че военната мощ ще продължи да нараства, докато не бъдат постигнати целите на войната. Хамас, от своя страна, предупреди, че ескалацията застрашава живота на заложниците и обвини Израел в нарушаване на крехкото спокойствие. Международните посредници продължават да търсят решение, но перспективите за ново примирие остават неясни на фона на засилващото се напрежение.