Инциденти, екологични катастрофи и разпад на морската индустрия на Русия

Куала

През последните няколко дни от Русия идват особено тревожни новини от различни региони и по различни поводи. Ту бизнесмен загива, след като се натъква на мина, ту от небето започват да падат камъни, а сега се разпространяват дори слухове, че „на царя му се е отлепил мустак“. Всичко това създава усещане за нарастващо напрежение, което ни кара да си припомним думите на Суворов: „Надявай се на себе си и разчитай само на себе си“.

Но докато подобни новини продължават да се разпространяват със същото темпо, Русия все повече затъва в статута на държава от Третия свят. В нейните пристанища зачестяват аварии с кораби, които застрашават както околната среда, така и икономиката. След инцидентите с танкери край Сахалин и в Черно море, сега се съобщава за нов сериозен случай в пристанището Уст-Луга.

В нощта на 9 февруари в машинното отделение на танкера Куала, плаващ под флага на Антигуа и Барбуда, избухват три мощни експлозии. По време на инцидента корабът, който превозва 130 000 тона мазут, се намира на трета стоянка в пристанището Уст-Луга, Ленинградска област. На борда му са 24 души, сред които четирима руснаци, както и граждани на Грузия и Индонезия. Екипажът успява да напусне кораба, но танкерът започва да се пълни с вода и сяда на плитчина. Официалните лица уверяват, че разлив на нефтопродукти не е имало, но спешното разполагане на бонови заграждения само потвърждава високия риск от екологична катастрофа.

Това не е просто поредица от случайни инциденти – Русия масово използва остарели и аварийни кораби. Държавата се превръща в „корабно гробище“, както някои от най-бедните африкански страни станаха „гробища за самолети“ в резултат на разрушена инфраструктура и повсеместна корупция. Русия върви към катастрофа, а екологичните бедствия са само въпрос на време, предупреждават руски анализатори.

Понастоящем руската морска индустрия се намира в състояние на колапс, засегната от санкции и международна изолация. Москва е принудена да използва морално и технически остарял, ненадежден флот. Тези кораби са буквално „тиктакащи бомби“, способни да предизвикат мащабни екологични бедствия. Танкерните аварии зачестяват и това е само началото. С всяка изминала година Русия губи контрол над собствените си морета, а за бъдещите поколения ще останат отровени земи и унищожена природа.

Вместо да предприеме мерки за справяне с кризата, Кремъл заглушава информацията и игнорира предупрежденията за състоянието на своята флотилия. Ако Москва продължи да се преструва, че всичко е наред, въпросът вече няма да бъде дали ще се случи следващата катастрофа, а кога точно ще стане това.