На 13 февруари ливанските власти отмениха полет на иранската авиокомпания Mahan Air до Бейрут. Това се случи, след като Израел даде ясно да се разбере, че няма да позволи на самолета да кацне, ако на борда му има пари, предназначени за групировката „Хизбулла“. Този ход идва на фона на засиленото напрежение между различните сили в региона и опитите на Иран да финансира своите прокси организации.
Опасения за контрабанда
През последните седмици зачестиха спекулациите, че Иран използва търговските полети на Mahan Air за контрабанден превоз на значителни суми в брой. Тези пари вероятно са предназначени за „Хизбулла“, която разчита на тях за набиране на бойци, закупуване на оръжие и възстановяване след израелските удари. Ливанските власти започнаха проверки на самолетите, но без особен успех. Те обаче предупредиха, че ако намерят такива средства, ще ги конфискуват в полза на ливанското правителство.
Реакцията на Израел и Ливан
Израел, разполагащ с разузнавателни данни, че на борда на самолета има пари, категорично се противопостави на кацането му. За да наложи волята си, страната намекна за различни възможни действия, включително принудително връщане на самолета, свалянето му или дори атака срещу летището в Бейрут. Изправени пред тези заплахи, ливанските власти взеха решение да отменят полета, за да избегнат ескалация на конфликта.
Безредици и нападение над генерал от ООН
Решението доведе до размирици в самия Бейрут. Поддръжници и бойци на „Хизбулла“ нахлуха на летището, предизвиквайки сблъсъци с ливанската армия, която се опита да ги разпръсне със сълзотворен газ, гумени куршуми и палки. В хода на безредиците тълпата нападна и автомобилен конвой на ООН. Сред пострадалите беше генерал-майор Чока Дакал, непалски командир на мироопазващите сили на ООН в Южен Ливан. Нападателите го извадиха от колата и го пребиха, което предизвика международно възмущение.
Израел и бъдещето на конфликта
Израел продължава да укрепва позициите си в Южен Ливан, особено в райони с височини, които преди това „Хизбулла“ използваше за ракетни атаки срещу израелски територии. Ливанската армия все още не е в състояние да заеме тези позиции, което означава, че Израел ще остане в региона за неопределено време.
В същото време Израел настоя за продължаване на примирието до 28 февруари, като мнозина очакват, че срокът ще бъде удължен отново. Това напомня ситуация, при която полет в летище се забавя отново и отново, вместо да бъде окончателно отменен.
Турция и американското присъствие в Сирия
Докато напрежението между Ливан, Израел и „Хизбулла“ продължава, Турция също зае активна позиция. Турският външен министър Хакан Фидан разкритикува САЩ, обвинявайки ги в „окупация“ на части от Сирия, въпреки че самата Турция контролира 20% от сирийската територия и анексира провинцията Африн. Американските сили остават в района на Дейр ез-Зор, подкрепяйки кюрдите срещу потенциални турски атаки.
Развитието на събитията в Ливан ясно показва, че страната постепенно се отдалечава от иранското влияние. Възможно е да се формира антииранска коалиция, включваща ливанската армия, сунитите, друзите и християнските фракции. Макар че ливанците първоначално разчитаха Израел да реши проблема с „Хизбулла“, сега става все по-очевидно, че самата страна трябва да се справи със ситуацията. Въпросът остава отворен – дали Ливан ще успее да възстанови контрола си или ще остане разкъсан от вътрешни и външни конфликти?