Иран отговори на писмото на Тръмп и е готов за непряк диалог със САЩ

Иран изпрати отговор чрез Оман на писмото на американския президент Доналд Тръмп, в което той призова Техеран да сключат ново ядрено споразумение. Това съобщи иранският външен министър Аббас Арагчи, цитиран от официалната новинарска агенция IRNA в четвъртък, 28 март 2025 г.

„Нашата политика остава да не водим директни преговори, докато сме подложени на максимален натиск и военни заплахи. Въпреки това, както беше и в миналото, непреките преговори могат да продължат“, заяви Арагчи според IRNA.

По-рано същия ден съветникът на „върховния лидер“ на Иран – Али Хаменей, Камал Харази, обяви, че Техеран е „готов“ за непряк диалог със Съединените щати. „Техеран е готов за непреки преговори, за да оцени другата страна, да представи собствените си условия и да вземе подходящо решение“, каза Харази, цитиран от свързаната с държавата агенция Tasnim.

На 7 март президентът Тръмп разкри, че е изпратил писмо до Хаменей, в което призовава за нови ядрени преговори, но също така предупреждава за възможни военни действия, ако Иран откаже. Писмото беше предадено на Техеран на 12 март чрез съветника на президента на ОАЕ Анвар Гаргаш.

Хаменей, който има последната дума по всички държавни въпроси в Иран, отхвърли предложението на Тръмп, обвинявайки го, че се опитва да заблуди световното обществено мнение, представяйки САЩ като отворени за преговори, а Иран – като пречка.

Миналата седмица Арагчи определи писмото на Тръмп като по-скоро заплаха. „Писмото на Тръмп беше по-скоро заплаха, но също така претендира, че предлага възможности. Обърнахме внимание на всички точки в писмото и ще вземем предвид както заплахата, така и възможността в нашия отговор“, каза той, добавяйки, че Техеран ще отговори скоро.

Камал Харази, бивш външен министър, обвини администрацията на Тръмп, че води „психологическа война“ срещу Иран. „Това, което виждаме днес в поведението на американското правителство, е психологическа война – налагане на разказ за ‘война или преговори’ чрез противоречиви послания от американски официални лица“, заяви той. Според него САЩ вярват, че могат да „завлекат“ Иран в преговори с предопределен изход.

В понеделник Арагчи потвърди, че Техеран е отворен за непряк диалог с Вашингтон, но подчерта, че директните преговори са изключени, докато политиката на Тръмп за „максимален натиск“ остава в сила. Тази политика, възстановена от Тръмп след завръщането му в Белия дом през януари, включва повторно налагане на строги санкции срещу Иран по време на първия му мандат, след като той се оттегли от ядреното споразумение от 2015 г., известно като Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA).

JCPOA предлагаше на Техеран облекчаване на санкциите в замяна на ограничения върху ядрената му програма. Западните страни, включително САЩ, отдавна обвиняват Иран, че се стреми към ядрени оръжия – твърдение, което Техеран отрича.