Иран усилва противовъздушната си отбрана заради опасения от атака на ядрените си обекти

Иранските власти са в състояние на повишена бойна готовност заради нарастващи опасения от потенциална въздушна атака срещу ядрените им съоръжения, която може да бъде извършена от Израел с или без съдействието на САЩ. Според информация, публикувана от вестник „Телеграф“, Иран усилва противовъздушната си отбрана около ключови обекти, включително секретни предприятия, като всяка нощ се очаква евентуално нападение. Това напрежение идва след събитията от 26 октомври 2024 г., когато Израел нанесе серия от въздушни удари по военни цели в Иран в отговор на предшестващи ракетни обстрели от страна на иранските сили срещу израелска територия.

Западните медии отбелязаха, че израелските удари са нанесли значителни щети на иранското производство на ракети и системи за противовъздушна отбрана. Въпреки това, ситуацията остава сложна и динамична. Президента на САЩ Доналд Тръмп, коментира, че слуховете за предстояща съвместна атака на САЩ и Израел срещу Иран са „силно преувеличени“. В същото време той подписа указ за възобновяване на политиката на „максимален натиск“ върху Техеран, което поражда спекулации за истинските намерения на Вашингтон. Някои анализатори предполагат, че това може да е част от психологическа война, в която и двете страни участват активно.

Подготовката на Иран и ограничените му възможности

Иранските власти са предприели мерки за укрепване на охраната около ядрените си обекти, включително около комплекса във Фордо. Усилени са патрулите и противовъздушните системи, но според експерти тези действия са по-скоро символични. Ако Израел реши да нанесе нов удар, Иран едва ли би могъл да противодейства ефективно. „Те не могат да се подготвят напълно. Хората патрулират, усилват охраната, но това няма да спре израелските самолети, ако атаката бъде решена“, коментират наблюдателите.

От друга страна, Иран изглежда се опитва да печели време. Техеран поддържа политика на „прагово състояние“ – разполага с всички необходими технологии и ресурси за създаване на ядрено оръжие, но засега не преминава тази последна стъпка. Тази стратегия им позволява да използват ядрената си програма като инструмент за преговори, предлагайки отстъпки в замяна на облекчаване на санкциите или други отстъпки от Запада. Израел обаче е категоричен, че няма да допусне Иран да се сдобие с ядрено оръжие, а САЩ, имат сходна позиция.

Ролята на САЩ и Израел

Въпреки публичните заявления на Тръмп, че не желае военна ескалация, сътрудничеството между САЩ и Израел остава тясно. Американските сили контролират въздушното пространство на Ирак, през което най-вероятно би минала всяка атака срещу Иран. По време на ударите през октомври 2024 г. САЩ предоставиха разузнавателна и логистична подкрепа и бяха готови да окажат евентуална помощ за спасяването на потенциално свалени пилоти. Това показва, че дори при липса на пряко участие, Вашингтон остава ключов играч в конфликта.

Израелската позиция е ясна – ядрените амбиции на Иран представляват екзистенциална заплаха. След като „Хизбула“, дългогодишен съюзник на Иран и средство за стратегическо възпиране, беше значително отслабена от Израел за по-малко от два месеца, Техеран изгуби важен лост за влияние. В тази ситуация ядреното оръжие може да се превърне в последния опит на иранския режим да запази позициите си. Ако израелското разузнаване (Мосад) установи, че Иран е на прага да сглоби ядрена бомба, ударът вероятно ще последва незабавно.

Какво предстои?

Ситуацията остава изключително напрегната. Според експерти, атаката срещу Иран може да се случи „още утре“ – израелските самолети могат да излетят с ракети и бомби, докато светът наблюдава безучастно. Въпросът е какво ще провокира Израел да предприеме тази стъпка. Дали ще бъде конкретна информация за напредък в иранската ядрена програма, или просто желанието да се предотврати всякакъв риск – времето ще покаже.

Междувременно Иран продължава да протака опитите за сключване на ядрена сделка, надявайки се да „преживее“ мандата на Тръмп и да изчака по-благоприятна международна обстановка. Тръмп от своя страна предлага сделка, но предупреждава, че ако Техеран не се съгласи, последствията ще бъдат неизбежни. В тази игра на нерви и двата лагера са готови за ескалация, а светът остава в очакване на следващия ход.