Испания отново е на ръба на социално напрежение, докато местните жители се готвят за поредното лято на борба срещу неконтролируемия прилив на туристи. Само дни преди великденските празници през 2025 г. анти-туристическите настроения се разгаря отново, а недоволството от недостатъчните мерки на правителството ескалира. След като през 2024 г. страната посрещна рекордните 90 милиона чуждестранни посетители, експерти от Braintrust прогнозират, че до 2040 г. броят им ще скочи до 115 милиона. Но докато туризмът носи милиарди, той оставя след себе си и разруха за местните общности.
Защо испанците се бунтуват срещу туристите?
Нарастващият поток от туристи през последните години доведе до редица проблеми, които местните вече не могат да търпят. Един от най-сериозните е жилищната криза – цените на наемите и имотите се изстреляха заради превръщането на домовете в туристически квартири и строежа на нови курорти. Миналия април в Тенерифе протестиращи организираха гладна стачка срещу два нови хотелски проекта, заявявайки, че са принудени да спят в коли или пещери, защото не могат да си позволят жилище. „Нямаме нищо против отделните туристи, но индустрията расте безконтролно, изчерпва ресурсите, а островът не издържа“, споделя Иван Сердена Молина, един от организаторите, пред местния вестник The Olive Press. Той сравнява платформи като Airbnb и Booking.com с „рак, който поглъща острова парче по парче“.
Барселона и Мадрид също се борят с непосилни наеми за жителите си. През юни 2024 г. градският съвет на Барселона обяви план за премахване на лицензите за туристически апартаменти до 2028 г., след като замрази издаването им през 2014 г. на около 10 000 единици. Национално Испания планира 100% данък върху имоти, купувани от граждани извън ЕС, за да защити пазара от чуждестранни инвеститори, които представляват около 15% от сделките според регистъра на недвижимите имоти.
„Източникът на проблемите ни“
Въпреки тези мерки недоволството не стихва. В Майорка на 5 април местните планират демонстрация под мотото „Край на жилищния бизнес“, обвинявайки „алчността на хотелиери, политици и инвеститори“ за унищожаването на екосистемата, претоварването на обществените услуги и джентрификацията. В отворено писмо активисти умоляват туристите да не идват, наричайки ги „източника на нашите проблеми“.
На Канарските острови работниците в хотелиерството заплашват със стачки по време на Великден заради ниските заплати, които не отговарят на високите разходи за живот. Двете водещи профсъюзни организации – CCOO и UGT – предлагат еднократно плащане или увеличение на заплатите с 7,75%. Според Националния статистически институт 33,8% от жителите на Канарските острови са изложени на риск от бедност или социално изключване – най-високият процент в страната след Андалусия.
Миналата седмица в Тенерифе избухнаха безредици – активисти повредиха коли под наем и заплашиха да насочат действията си към летищата. През май 15 групи от Испания, Португалия, Италия и Франция ще се срещнат в Барселона, за да координират усилията си срещу неустойчивия туризъм. Движението от Майорка „По-малко туризъм, повече живот“ обещава да удвои усилията си това лято, обвинявайки масовия туризъм за спекулациите с имоти, изселването на местните и високите цени.
Лято на разрив или промяна?
Докато Испания се подготвя за още един туристически сезон, напрежението между икономическите ползи и социалните загуби става все по-осезаемо. Въпросът е дали правителството ще успее да намери баланс, или протестите ще прераснат в нещо повече от водни пистолети и плакати. За местните отговорът е ясен – без строги мерки, туристите може и да са добре дошли, но цената, която плащат жителите, става непосилна.