Китай отвръща на удара: Тарифната война на Тръмп влиза в нов рунд

Тръмп срещу Китай

Светът отново е сцена за шоуто „Тръмп срещу Китай“, сезон 2

Китай официално прие предизвикателството на Доналд Тръмп и отвърна с огледални тарифи върху американски стоки. След като бившият, настоящ и винаги активен в социалните мрежи президент на САЩ наложи нови мита в размер на 34% върху китайския внос, Пекин не се поколеба да отговори с абсолютно същия процент. Око за око, процент за процент.

Тръмп, верен на стила си, не закъсня с реакция – „Китайците направиха грешен ход, паникьосаха се – и това е последното нещо, което могат да си позволят!“, изрева в любимия си капслок в собствената си социална мрежа.

Търговска дипломация à la Тръмп: „Отстъпваш ми феноменално – и те пощадявам“

Още на 2 април, Тръмп обяви новите мита, като предложи на всички страни „да се разберат по мъжки“ и обеща благосклонност към онези, които направят „феноменални“ отстъпки. (Думата „феноменален“ явно вече е новата му „много, много добра сделка“.)

Китай, разбира се, не се впечатли. Осъди остро действията на САЩ и призова останалия свят да защити свободната международна търговия. А междувременно подаде и официална жалба до Световната търговска организация. Проблемът? Апелативният орган на СТО не функционира – парализиран именно от… САЩ. Почти като да се оплачеш от съседа на същия съсед.

Втората търговска война: още по-солено, още по-директно

След скромния успех (да не кажем откровен провал) на първата си търговска война с Китай по време на първия си мандат, Тръмп се завърна в Белия дом през януари 2025 г. с ново настървение. С допълнителните мита, обявени на 2 април, общият данък върху китайския внос в САЩ ще достигне внушителните 54%. За сравнение, това е като да платиш ДДС, акциз, бакшиш и глоба наведнъж.

Най-големият удар тепърва предстои

Тръмп не спира дотук. На 2 май влиза в сила още един удар: премахва се изключението за онлайн пратки на стойност под 800 долара. До момента тези покупки пристигаха в САЩ без данъци и митнически проверки. Само през миналата година американците са получили близо 1.5 милиарда такива пратки — голяма част от които идват от китайски платформи като Shein и Temu.

След 2 май – край на безмитния шопинг спринт. Китайските онлайн гиганти ще трябва да се борят на съвсем различно поле, докато американските потребители ще си припомнят какво означава „митническо задържане“.