Крахът на Мъск: От технологичен гений до токсичен, политически труп

Илън Мъск

Последните години се превърнаха в изпитание за Илън Мъск – от технологичен гений и предприемач той еволюира в политически играч, ангажиран с разместване на пластовете във властта на САЩ. След като Доналд Тръмп се върна на сцената, амбициите на Мъск също се насочиха към политическата арена. Въпросът е – дали това беше печеливш ход за него?

Още по време на първото си президентство, Доналд Тръмп показа, че не се страхува да се противопоставя на установените структури в американската политика. Когато през 2020 г. институциите блокираха опита му да оспори изборите, той осъзна, че системата е по-силна от личната му воля. След завръщането си в политическата игра, Тръмп изглежда решен да изкорени всички „предпазители“, които не му позволиха да завземе властта.

Илън Мъск, със своята мощ и влияние, изглеждаше идеалният съюзник за тази задача. Разрушителният му стил на управление се пренесе от бизнеса в политиката, като той започна активно да подкрепя проекти, насочени към разклащане на системата. Резултатът? Масови уволнения, съкращения на регулаторни органи и нови назначения, които да гарантират, че този път Тръмп няма да срещне същите пречки.

Но ако планът на Тръмп и Мъск изглеждаше непоклатим, реалността се оказа друга. Първите локални избори след завръщането на Тръмп – в Уисконсин и Флорида – показаха, че не всичко върви по план. Във Флорида, където традиционно печелят републиканците, изненади нямаше. Но в Уисконсин, ключов колебаещ се щат, нещата бяха различни.

Мъск лично се ангажира с кампанията за Върховния съд на щата, подкрепяйки кандидата Брад Шимел с над 50 милиона долара. Изборите станаха най-скъпите в историята на щата, но резултатът беше унищожителен за Мъск – кандидата на демократите Сюзан Крауфорд победи с близо 10% разлика. Причината? Откритото, арогантно поведение на Мъск, който буквално раздаваше чекове по милион долара на активисти. Това не остана незабелязано и доведе до масово отдръпване дори на републикански избиратели.

Бизнесът на Мъск в опасност

Сякаш политическите удари не бяха достатъчни, но Илън Мъск се изправи и пред криза в собствения си бизнес. Автомобилният гигант Tesla, който дълго време доминираше пазара, внезапно се оказа в позиция на изоставащ. Китайският производител BYD представи нови електромобили, чиито характеристики значително надминават тези на Tesla – батерии, като заряд и автономно управление, което превъзхожда съществуващите системи на Мъск.

Инвеститорите на Tesla вече открито настояват Мъск да се оттегли от политиката и да се върне към бизнеса. Някои дори смятат, че щетите върху имиджа на компанията вече са непоправими и настояват той да напусне ръководството. Междувременно, протекционистките мерки на Тръмп срещу Китай неизбежно ще доведат до ответни санкции, които ще засегнат Tesla. С други думи, Мъск не само се сблъска с политически неуспех, но и се намира в критичен момент за бизнеса си.

Пред Илън Мъск сега има две възможности – да се върне към корените си като предприемач или да продължи да играе политически игри. Проблемът е, че каквото и да избере, репутацията му вече е сериозно накърнена. В бизнеса той вече не е безспорният лидер, а в политиката – стана токсичен дори за собствения си лагер.

Историята помни много визионери, които са загубили всичко, защото не са знаели кога да спрат. Вероятно и Илън Мъск ще стане един от тях.

Powered by atecplugins.com