Френският съд призна Марин Льо Пен, лидер на крайнодясната партия „Национално обединение“, за виновна в злоупотреба със средства на Европейския съюз. Решението на съда включва не само присъда от четири години затвор, от които две са условни, но и забрана за участие в избори за период от пет години. Това означава, че Льо Пен няма да може да се кандидатира за президент на Франция на изборите през 2027 г., където тя беше смятана за един от най-сериозните претенденти за победа.
Съдебното решение предизвика широк отзвук, тъй като забраната за участие в избори влиза в сила незабавно, въпреки обичайната практика във Франция наказанията да не се изпълняват до приключване на апелационния процес. В този случай съдиите постановиха изключение, което прави присъдата ефективна веднага. Очаква се Льо Пен да обжалва решението, но засега тя остава изключена от политическата надпревара.
Според обвинението, между 2004 и 2016 г., докато Льо Пен е била евродепутат, тя и други членове на ръководството на партията са наемали фиктивни асистенти с европейски средства. Тези асистенти, които по правило трябва да подпомагат работата на депутатите в Европейския парламент, рядко са се появявали в Брюксел или Страсбург. Вместо това те са работили за партията на национално ниво във Франция. Прокурорите твърдят, че чрез тази схема са били присвоени около 3 милиона евро от фондовете на ЕС.
Разследването започна в края на 2016 г. след анонимен сигнал, подаден до френското Министерство на правосъдието. Съдебният процес стартира през септември, като обвинението поиска пет години затвор за Льо Пен, от които три условни, глоба от 300 000 евро и петгодишна забрана за участие в избори. Прокурорът настоя забраната за политическа дейност да влезе в сила веднага – искане, което наскоро беше признато за законно от Конституционния съд на Франция.
Марин Льо Пен напусна съдебната зала преди обявяването на присъдата и по-късно обвини прокурорите в опит за нейното „политическо убийство“. Решението на съда предизвика остри дебати във Франция, като много коментатори и дори някои от политическите ѝ опоненти изразиха притеснения относно намесата на съдебната система в демократичния процес.
Анализаторът Франц-Оливье Жисбер пише в списание Le Point: „Съдебната система държи съдбата на Марин Льо Пен в ръцете си. Осъждането ѝ за нарушения е напълно нормално, но забраната да се кандидатира за президент е съвсем различен въпрос.“ Брюно Жиди, главен редактор на La Tribune Dimanche, добавя: „Не е ли опасно да възлагаме на съдиите да решават кой може да се кандидатира?“
Дори политически фигури като премиерът Франсоа Байру и министърът на правосъдието Жералд Дарманен изразиха резерви към идеята съдиите да определят допустимостта на кандидатите за президент.
Въпреки удара по лидерството на Льо Пен, „Национално обединение“ разполага с алтернативен кандидат – 29-годишният Жордан Бардела, който е формален лидер на партията от 2022 г. Бардела вече беше спряган за потенциален премиер, а сега може да поеме и ролята на кандидат за президент през 2027 г.
Случаят с Льо Пен повдига сериозни въпроси за баланса между правосъдието и демокрацията във Франция. Докато апелационният процес тече, политическата съдба на една от най-влиятелните фигури в страната остава несигурна, а дебатът за ролята на съдебната власт в изборите разделя общественото мнение.