„Мир или казарма?“: Германия обмисля връщане на военната повинност

Армия

В Берлин се надигат гласове за връщане на задължителната военна служба – отговор на нарастващата несигурност след войната в Украйна. Но ще реши ли наборът от 18-годишни проблемите на отбраната? Дебатът разделя политици, експерти и общество. Какво стои зад тази идея?

Призивът за промяна
Флориан Хан от Християндемократическия съюз (CDU) настоява пред Bild: „Не можем да гледаме как светът става опасен.“ След исторически дългове за отбрана, погледите се обръщат към повинността, спряна през 2011 г. от министър Карл-Теодор цу Гутенберг. Тогава Бундесверът сви от 255 000 на 185 000 души, но днес, с 180 215 войници, целта е 203 000 до 2031 г. Русия промени всичко.

Реалност срещу закон
Военната служба е в член 12а от Основния закон, но д-р Франк Зауер от Университета Бундесвер предупреждава: „Теоретично е възможно, практически – не.“ Липсват казарми, офиси и инструктори. „Инфраструктурата я няма“, казва той. Дори да се върне, за какво? Оръжие, дисциплина или социално сближаване? Дебатът няма консенсус.

Раздвоението
CDU и CSU искат „сигурен отпор“, SPD залага на доброволци, а обществото е разделено. 58% подкрепят идеята (YouGov), но 61% от младите (18-29) са против (Die Welt). Маркус Зьодер подчертава пред ZDF: „Искаме Бундесвер, когото не си струва да нападнеш.“ Само 17% биха се били за страната си, за разлика от 51% французи. Армията пък се колебае – и без това няма хора.

Бавен път напред
Връщането на повинността не е магия – липсват средства и време. Ще включи ли жени? Ще реши ли кризата? „Никой в Бундесвер не скача от радост“, казва Зауер. Германия иска мир, но гледа към казармите – решението остава в мъгла.

Powered by atecplugins.com