Мощни взривове и пожар в нефтозавод в Уфа: Дронове заличават руската нефтена индустрия

Уфа

На 2 март 2025 г. руската нефтена индустрия отново стана мишена на атака, този път в град Уфа, столицата на Република Башкортостан. Около 3:00 часа през нощта камери за наблюдение заснеха мощен взрив на територията на нефтокомплекса „Башнефть“, последван от мащабен пожар, обхванал част от предприятието. Според информацията инцидентът не е останал незабелязан – мощните експлозии и огнените пламъци са били видими на десетки километри, което направи невъзможно властите да потулят случилото се с обичайните обяснения за „успешно отблъскване на въздушни цели“.

Какво се случи в Уфа?

Нефтепереработващият комплекс „Башнефть“ включва три основни площадки: „Башнефть УНПЗ“, „Башнефть Новойл“ и „Башнефть Нефтохим“. Според данни от проекти за анализ на отворени източници (OSINT), ударът е бил насочен към технологично ценно оборудване – конкретно установката L-27, използвана за първична преработка на нефт. Освен това са нанесени щети на обекти за съхранение на нефтопродукти, включително два вертикални стоманени резервоара (РВП-3000) и магистрални тръбопроводи за подаване на суровини. Тези повреди са предизвикали мащабни пожари, като се предполага, че трети резервоар (РВП-2000) също е детонирал.

Местни жители съобщават за поне два видими взрива, макар че пресата споменава три. „Чух взрив, погледнах през прозореца, а там заводът гори – на промишлената зона, зад колхозите. Нещо гръмна, пламъците са високи, всичко замириса, мирише ужасно“, разказва очевидец. Гъстият дим и височината на огъня са направили инцидента невъзможен за прикриване.

Реакция на властите

Регионалното управление на Министерството на извънредните ситуации (МЧС) в Башкирия потвърди, че пожарът е обхванал част от територията на нефтозавода. Според официалното съобщение огънят е започнал в района на пещ за изгаряне, но местните свързват пожара с пристигането на безпилотни летателни апарати (дронове). Въпреки опитите да се омаловажи мащабът на разрушенията, властите не можаха да скрият очевидното – гъстият дим се разпространяваше на километри, а взривовете бяха видими отдалеч.

Обикновено в подобни ситуации руските официални източници твърдят, че „щетите са минимални“ и „няма пострадали“. Този път обаче МЧС беше принудено да признае, че пожарът е сериозен, макар и да избягва подробности за причината.

Откъде дойдоха дроновете?

Според анализатори разстоянието от най-близката територия, контролирана от украинските сили, до Уфа е над 1300 км. Това свидетелства за нарастващата далекобойност на украинските безпилотни апарати. „Скриването на този факт вече не е възможно, затова се налага да се говори за него, макар и в много обтекаема форма“, отбелязват наблюдатели. Атаката в Уфа е поредното доказателство, че дроновете се използват не само за символични удари, а за целенасочено разрушаване на ключови елементи от нефтената инфраструктура – в случая установките за първична преработка, чието спиране блокира целия процес на производство.

Защо това е важно?

Нефтепереработката е жизненоважна за руската икономика, а ударите по подобни обекти нанасят не само материални, но и стратегически щети. Установките като L-27 са сърцето на процеса – без тях суровият нефт не може да бъде превърнат в готова продукция. Добавете към това повредените резервоари и тръбопроводи, и става ясно защо пожарът в Уфа се превърна в сериозен проблем за Русия.

Сутринта на 2 март 2025 г. жителите на Уфа се събудиха от взривове и гледката на горящ нефтозавод. Атаката с дронове не само нанесе щети на „Башнефть“, но и разкри уязвимостта на руската нефтена индустрия пред съвременните технологии за далечно действие. Докато огънят продължава да бушува, а димът се стели над града, става очевидно, че подобни инциденти вече не могат да бъдат скрити зад стандартните пропагандни обяснения. „Добро утро“ наистина – но не за всички.