Най-високата хибридна сграда в Милуоки променя строителството

Сграда

В Милуоки, Уисконсин, се издига Ascent – 284-футова луксозна жилищна сграда, най-високата в света от дърво и бетон. Разположена в квартал Yankee Hill, тя е първият подобен проект и модел за бъдещето, според разработчиците.

Дърво срещу стомана
Тим Гокман, един от създателите, казва, че разходите са сравними с традиционните сгради, но дървото носи предимства. „Бетонът е неточен, трудоемък и с голям въглероден отпечатък. Стоманата е по-гъвкава, но още по-тежка и замърсяваща“, обяснява той. Производството на стомана генерира 7% от глобалните емисии, според Департамента по енергетика на САЩ. Ascent е изградена от предварително сглобени дървени елементи – масивен дървен материал, лек, здрав и екологичен. Само 12 работници завършили ядрото за шест месеца.

„Имаме достатъчно дървета – обезлесяването идва от липса на търсене, което превръща горите в земеделски земи“, твърди Гокман. Дървото е и лесно за рециклиране, но гори – затова гредите на Ascent били тествани в лаборатория на Университета в Уисконсин при 2000°F. Инженерката Лора Хасбърг установила, че макар да гори, то прави това бавно и отговаря на стандартите. „Доказахме, че е безопасно за евакуация и пожарникари“, казва тя.

Бъдещето е дървено
Гокман вижда Ascent като прототип за повторение из САЩ. Проекти с масивно дърво вече се строят в Бостън, Кливланд и Портланд. Ще превземе ли дървото градовете, намалявайки емисиите? Милуоки показва, че бъдещето може да расте от гората.