Неуспешен, но не предотвратен, голям терористичен атентат в Израел

терористичен акт

В последните часове медиите съобщават, че е предотвратен голям терористичен акт в Тел Авив. Всъщност, това не е съвсем вярно – той не беше предотвратен, а просто не се осъществи поради случайност или грешка на самите терористи. Това е сериозен провал на израелските спецслужби, които не успяха да предотвратят планираната атака.

Как се развиха събитията?

Всичко започна вечерта на 20 февруари. Първоначално бе съобщено за експлозия в автобус в град Бат Ям, южно от Тел Авив. Малко по-късно на същия паркинг за обществени автобуси се взриви още един автобус. Третата експлозия се случи при изхода на гаража, близо до болница „Волфсон“, на границата между градовете Холон и Бат Ям.

За щастие, автобусите са били празни – те или все още не са тръгнали по маршрутите си, или вече са се прибирали в депото. Това обяснява защо няма пострадали.

След експлозиите израелските служби за сигурност наредиха незабавна проверка на всички автобуси в района на Тел Авив. В резултат бяха открити и обезвредени още две бомби – една в Холон и една на входа на Тел Авив. За кратко бе спряно движението на трамваите, докато се извършваше проверка.

Видеозаписите от камерите за наблюдение помогнаха да бъде идентифициран мъж, който се е държал подозрително на местопрестъплението. Той беше задържан, но впоследствие се оказа, че няма нищо общо със случилото се. Засега израелската полиция не съобщава за други арестувани заподозрени.

Какво знаем за терористичния заговор?

На едно от взривните устройства бе открита надписана бележка на иврит и арабски: „Отмъщение за Тулкарм“. Това е град в Палестинската автономия, където в момента израелската армия провежда операции срещу терористични групировки.

Според израелските служби за сигурност, таймерите на бомбите е трябвало да бъдат настроени за 9:00 ч. сутринта в петък – време, когато автобусите са препълнени. По неизвестна причина, терористите са ги активирали за 21:00 ч. вечерта. Възможно е това да е била грешка – например, ако са объркали AM и PM при настройването на таймера.

Ако атаката беше осъществена според първоначалния план, щеше да доведе до масови жертви, паника и хаос. Израелците добре помнят кошмарите от Втората интифада (2000-2005 г.), когато бомбени атентати в автобуси бяха честа терористична тактика.

Историята на автобусните атентати в Израел

В годините на Втората интифада терористите на „Хамас“ редовно атакуваха градския транспорт. Примери за едни от най-смъртоносните атаки включват:

  • 19 август 2003 г. – автобус номер 2 в Йерусалим: 23 загинали, над 100 ранени.
  • 21 ноември 2002 г. – автобус номер 20 в Йерусалим: 11 загинали, 70 ранени.
  • 5 март 2003 г. – автобус 37 в Хайфа: 17 загинали, 60 ранени.
  • 31 август 2004 г. – двойна атака срещу автобуси в Беер Шева: 16 загинали, около 100 ранени.

Тези атаки доведоха до развитието на цялостна система за сигурност на обществените превозни средства в Израел. На спирките и автогарите бяха разположени въоръжени охранители, а автобусите бяха подлагани на строги проверки. Тези мерки, в комбинация със строежа на разделителната стена между Израел и Западния бряг, значително намалиха терористичните атаки.

Ще се завърне ли вълната от автобусни атентати?

Атентатите от 20 февруари са ясен знак, че „Хамас“ се опитва да възроди тактиката на взривове в обществения транспорт. Засега терористите са направили фатална грешка, но е въпрос на време преди да се опитат отново.

Израелските власти вече обмислят възстановяване на старите мерки за сигурност в градския транспорт. Възможно е да бъдат разположени отново охранители и да се въведат по-строги проверки на автобусните спирки.

Ситуацията на Западния бряг продължава да ескалира, а заплахата от нова вълна тероризъм е реална. Въпросът сега е дали израелските служби за сигурност ще успеят да предотвратят следващата атака, преди да бъде твърде късно.