На фона на сложните преговори между САЩ, Украйна и Русия се разгръща паралелна драма, която няма нищо общо с бойните полета, а с мътните води на световната търговия с нефт. Тя включва изключени транспондери, тайни прехвърляния на товари между танкери и милиони барели руски нефт, които се носят без посока в Тихия океан. Според агенция „Блумбърг“, санкциите срещу т. нар. „сенчест флот“ на Владимир Путин започват да се пропукват, а ефектът им отслабва.
Тайните маневри в открито море
През март 2025 г., в района на руския порт Находка, са регистрирани поне три случая на прехвърляне на нефт от един танкер на друг директно в открито море. Всичките три танкера са под санкциите на САЩ. Въпреки това, след прехвърлянето, товарите не намират лесно пристанище. Милиони барели руска нефт остават „заседнали“ в Тихия океан, тъй като много танкери не могат да акостират в пристанища на ключови пазари като Индия и Китай. Причината се крие в безпрецедентните санкции, наложени от Министерството на финансите на САЩ в началото на годината – своеобразен „прощален подарък“ от администрацията на Джо Байдън към Кремъл преди смяната на властта.
Тези санкции, насочени срещу 161 танкера и руски нефтени гиганти като „Газпромнефт“ и „Сургутнефтегаз“, бяха обявени с голяма решителност. Говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер тогава заяви, че мерките ще струват на Русия милиарди долари. И първоначално изглеждаше, че работят – според руското Министерство на финансите, през януари и февруари нефтено-газовите приходи на страната са спаднали с близо 4% спрямо предходната година. Причините? Ниски цени на нефта и висок курс на рублата.
Тръмп и неговите „емоционални залитания“
С пристигането на Доналд Тръмп в Белия дом мнозина очакваха продължение на твърдата линия срещу руския енергиен сектор. Новият финансов министър Скот Бесън обеща „война до банкрут“ срещу Москва, а самият Тръмп заяви, че ще настоява за спад на цените на нефта чрез натиск върху Саудитска Арабия и ОПЕК. „Ако цената падне, войната между Русия и Украйна ще свърши веднага“, каза той през януари. И цените на нефта наистина започнаха да падат.
Но тогава нещата взеха неочакван обрат. Съветници на Тръмп започнаха да разработват план за смекчаване на санкциите срещу руската нефт, а САЩ отхвърлиха предложение на Канада за създаване на специална група срещу „сенчестият флот“. Според „Блумбърг“, в администрацията дори се обсъжда отмяна на т.нар. „ценови таван“ – ограничение, което забранява на западни компании да транспортират или застраховат руска нефт, купена над 60 долара за барел. Условието за това облекчаване? Русия да приеме мирно споразумение с Украйна.
Докато слуховете за отстъпки от страна на САЩ се множат, Тръмп продължава да заплашва Москва с „мащабни банковски санкции и мита“, ако Кремъл не седне на масата за преговори. „Докато не бъде постигнато прекратяване на огъня и траен мир, ще действаме решително“, предупреди той. Междувременно Русия нанася удари на Украйна на бойното поле, което прави позицията на Москва още по-уверена.
От Кремъл обаче отричат икономическата уязвимост. Говорителят на Държавната дума Вячеслав Володин наскоро заяви: „Не нефтът и газът са нашето предимство. Истинското богатство на Русия е президентът Путин.“ Тази реторика, макар и леко иронична в контекста на икономическите проблеми, отразява официалната линия – Русия ще устои, независимо от санкциите.
Ситуацията остава напрегната и неясна. Ще избере ли Тръмп пътя на компромиса, или ще засили натиска? Ще успее ли „сенчестият флот“ на Путин да заобиколи санкциите и да върне нефтените приходи на Русия? Едно е сигурно – бъдещето на руските енергийни доходи ще бъде ключов фактор в преговорите за мир. А за сега танкерите все-още продължават да кръстосват моретата.