И тази нощ, жителите на Туапсе и Анапа в Краснодарския край на Руската федерация бяха събудени от масирана атака с дронове. Докато руснаците са свикнали да чуват от медиите за атаки срещу украински градове, сега те се сблъскват с реалността на война в собствените им домове. Почват да осъзнават, че има огромна разлика между горящи военни обекти и цивилни многоетажни сгради. Но жителите на Туапсе не могат да разберат как се случи така, че след плановете за завладяване на Киев „за 3 дни“, сега пожари избухват в техния град, отдалечен на 1000 км от фронтовата линия.
Най-мащабната атака
Руската пропаганда, неподготвена за такъв обрат на събитията, се ограничава до констатацията, че това е била „най-масовата атака срещу Краснодарския край от началото на конфликта“. Официалните руски източници съобщават, че украинските въоръжени сили са атакували територията на Краснодарския край с безпилотни летателни апарати (БЛА). Дронове са били забелязани в Анапа, Туапсе и няколко други населени места.
В небето се чуха повече от 40 взрива. Според предварителна информация, украинските сили са се опитвали да атакуват морското пристанище. Местните Телеграм канали съобщават, че градът е бил под атака не по-малко от 4 часа.
В мрежата се появиха кадри с последствията от атаките с дронове. На снимките се вижда една от повредените от отломки на БЛА сгради в Туапсе. Повредена е част от покрива и стените на горния етаж, счупени са стъкла на прозорците. След падането на отломките е избухнал пожар, който е бил бързо потушен.
Мерки за сигурност
На фона на нощната атака с украински дронове, летището в Сочи е въвело план „Ковьор“, предвиждащ временно спиране на приемането и изпращането на полети. Тази мярка е необходима за осигуряване на безопасността на пътниците. Местните жители споделиха в мрежата видеоклипове, показващи опитите за сваляне на дроновете от противовъздушна отбрана. В записите се чуват гласове на уплашени граждани, наблюдаващи ракети и експлозии над града.
Стратегически цели
Както отбелязват самите руснаци, нефтените бази, рафинерии и горивни терминали сега избухват и горят почти ежедневно. От една страна, за тях всичко това е странно, тъй като пропагандата на Путин дълги години ги убеждаваше, че тяхната противовъздушна отбрана е непробиваема, а от друга страна – пожарите не могат да бъдат скрити.
Близо до резиденцията на Путин
Важно е да се отбележи, че атаката се случи съвсем близо до Сочи, където, в дълбокият си бункер често се намира самият руски президент. Дроновете вероятно са могли да прелетят още няколко десетки километра на юг и да „поздравят“ лично Путин. Ясно е, че от бункера не могат да го изкарат, но ако бяха ударили територията на неговата резиденция, той вероятно изобщо нямаше да се показва навън.
Въпроси без отговор
Някой, който помни как Путин описваше способностите на руските средства за противовъздушна отбрана, би могъл да попита: „Момент, не беше ли заявено, че тези зенитни средства могат да откриват цели на разстояние 300 км и да ги поразяват на разстояние до 200 км?“ И няма съмнение, че именно тези средства са инсталирани близо до резиденцията му. Такива въпроси обаче никой не задава, тъй като за подобни изказвания сега в Русия конфискуват имущество и вкарват в затвора. Затова обикновеният жител на Туапсе предпочита да мълчи и да се надява, че утре ударите ще бъдат на друго място, далеч от неговия курортен град.