На 2 април 2025 г. ситуацията в Близкия изток продължава да бъде изключително напрегната, като различни конфликти и военни действия поддържат региона в състояние на постоянна нестабилност. Един от последните инциденти включва поредния обстрел от страна на хусите, йеменска бунтовническа групировка, която за пети път от началото на войната цели Израел, но вместо това уцелва Саудитска Арабия. Този случай отново подчертава ниската точност на техните ракетни атаки, но въпреки това обстрелите продължават. Според наличните данни хусите разполагат с определен брой ракети, което ги прави заплаха, макар и не особено прецизна.
Нови протоколи за предупреждение в Израел
В отговор на тези атаки Израел планира промени в протоколите на службата за гражданска защита. Основната новост е, че първоначално предупрежденията за ракетни изстрелвания ще се изпращат чрез мобилни телефони и приложения, преди да бъде задействана сирената. Това ще даде на хората време да се подготвят, особено в райони като Източен Ерусалим, Голям Тел Авив и крайбрежието на Средиземно море, където ракетите обикновено са насочени. Целта е да се намали паниката, предизвикана от внезапните сигнали, които често нарушават ежедневието и предизвикват стрес сред населението.
Заплахата от Иран
В същото време в региона се засилват спекулациите за предстоящ американски удар срещу Иран. Слуховете се подхранват от разместването на военни сили, включително пристигането на втората авианосна група на самолетоносача „Карл Винсън“ в Арабско море. Въпреки това експерти отбелязват, че две авианосни групи може да не са достатъчни за мащабна война срещу Иран – страна, която разполага с хиляди балистични ракети и дронове. Иран заплашва с ответни удари срещу американски бази, нефтени находища в Саудитска Арабия и ОАЕ, както и срещу Израел и други съюзници на САЩ в региона.
Американците продължават да концентрират сили, включително на базата Диего Гарсия в Индийския океан, където са разположени стратегически бомбардировачи като B-52, B-1 и B-2, както и 10 танкера за дозареждане KC-135. Тези самолети могат да поддържат във въздуха голям брой бойни машини, което е ключов индикатор за подготовка за сериозна военна операция. Икономически анализатори пък отбелязват, че признаци за предстоящ конфликт могат да се наблюдават и на финансовите пазари – резки скокове в цените на петролните фючерси, масови покупки на акции на отбранителни компании като Palantir или необичайна активност на пазарите в Саудитска Арабия.
Провали в сигурността на Израел
На фона на тези събития, израелска държавна комисия публикува доклад, разкриващ сериозни пропуски в подготовката на Северния военен окръг за война с „Хизбула“. Проверката, извършена през юли 2023 г., месеци преди атаките на „Хамас“ на 7 октомври, установява, че въпреки приоритетното значение на северната граница, армията не е била подготвена за конфликт с ливанската групировка. Липсвали са адекватна бойна подготовка на резервистите, бронирани машини и технологични средства за защита. На някои участъци разстоянието между израелските постове и позициите на „Хизбула“ е било едва няколко десетки метра, което е оставяло границата изключително уязвима.
Докладът подчертава, че тези пропуски са били докладвани на политическото ръководство още през лятото на 2023 г., но не са предприети мерки. Според Матаняху Енгелман, трагедията на 7 октомври е резултат от системни провали в сигурността, които са могли да бъдат избегнати. Той призовава за създаването на пълна държавна комисия, която да разследва събитията около атаките и подготовката преди тях.
Регионална ескалация
Напрежението в региона се засилва и от действията на други играчи. Турция започна да прехвърля военна техника в Сирия, заемайки бази като Тадмор и Т4, които преди това бяха повредени от израелски удари. Разполагането на турски системи за ПВО в Сирия може да ограничи действията на израелската авиация и дори да доведе до пряк сблъсък между двете страни – сценарий, който преди шест месеца изглеждаше немислим, но днес е все по-вероятен.
В Газа израелската армия засилва натиска върху „Хамас“ с операцията „Мъжество и меч“, като 36-а дивизия навлезе в района на Рафиах. Целта е да се принуди групировката да освободи заложниците, но преговорите продължават да се водят под напрежение и без ясен резултат.