Президентът Доналд Тръмп започва война срещу бездомността, но не с жилища, а с принуда. Новият му план изоставя десетилетната политика „Първо жилище“, залагайки на масови лагери и задължително лечение за психично здраве и зависимости. „Градските ни кошмари ще свършат“, обещава той, но експертите предупреждават: това може да задълбочи кризата. Какво се променя в САЩ?
Край на „Първо жилище“
Тръмп атакува политиката, започната през 2004 г. от Буш и разширена от Обама и Байдън, която дава приоритет на стабилни жилища без условия за трезвост или работа. „Нашите градове са нехигиенични кошмари“, заяви той в кампанията си, предлагайки „градове от палатки“ на държавна земя, където бездомните да бъдат преместени насилствено за лечение или арест. Вече в офиса, той започна с разчистване на лагери във Вашингтон през март 2025 г., прекъсвайки връзките им със социални служби.
Новият ред
Скот Търнър, ръководител на Министерството на жилищното строителство, обяви съкращения на $4 млрд. финансиране и преразглеждане на разходите. „Край на обичайния бизнес“, каза той, обещавайки елиминиране на „разхищения и измами“. Администрацията съкращава Междуведомствения съвет по бездомността и спира прилагането на договори, изискващи „Първо жилище“. Експерти като конгресменката Максийн Уотърс предупреждават: „Това ще взриви кризата в цялата страна.“
Провал или спасение?
„Първо жилище“ доказа, че намалява бездомността с 88% сред хронично болните, но Тръмп и съветникът му Робърт Марбут вярват, че лечението е ключът. „Жилищата ги оставят зависими“, твърди Марбут, подкрепяйки глоби и затвор за отказващите. Критиците обаче са категорични: „Липсата на достъпни жилища е проблемът, не лечението“, казва Доналд Уайтхед от Националната коалиция за бездомните. Принудата само ще влоши хаоса, смятат те.
Разделени гласове
Дори демократи като губернатора на Калифорния Гавин Нюсъм затягат мерките срещу лагерите, но искат да запазят жилищните фондове. Консерваторите винят „Първо жилище“ за рекорда от 770 000 бездомни през 2024 г. – ръст от 18%. „Не става само с жилища“, казва кметът на Сан Хосе Мат Махан, предлагайки арести след отказ от приют. Експерти като Джеф Оливет настояват: „Жилището е основа, не принуда.“ Ще реши ли новият подход кризата, или ще я превърне в наказателна спирала?