Пентагонът изпраща допълнителни ескадрили и самолетоносач към Близкия изток

american af

Пентагонът обяви във вторник, че разполага допълнителни въздушни ескадрили и активи в Близкия изток, удължава мисията на ударната група на самолетоносача „Хари С. Труман“ и разпорежда изпращането на още един самолетоносач в региона на фона на нарастващо напрежение с Иран и йеменските хути.

„В съответствие с указанията на президента за постигане на мир чрез сила, министърът на отбраната нареди на ударната група на самолетоносача „Хари С. Труман“ да остане в зоната на отговорност на Централното командване на САЩ (CENTCOM), за да подкрепи усилията за регионално възпиране и защита на силите“, заяви главният говорител на Пентагона Шон Парнел. Министърът на отбраната Пийт Хегсет е разположил допълнителни ескадрили и въздушни сили, които да допълнят американските сили в региона, като по този начин укрепва допълнително възможностите за въздушна поддръжка.

„Съединените щати и техните партньори остават ангажирани с регионалната сигурност в зоната на отговорност на CENTCOM и са готови да реагират на всяка държава или недържавен участник, който се опитва да разшири или ескалира конфликта в региона“, допълни Парнел. „Министър Хегсет продължава да подчертава, че ако Иран или неговите проксита застрашат американския персонал и интереси в региона, Съединените щати ще предприемат решителни действия за защита на своите хора“, каза той.

Хегсет също разпореди на ударната група на самолетоносача „Карл Винсън“ да се отправи към Близкия изток след приключването на ученията ѝ в Индо-Тихоокеанския регион. За да се „запази военното предимство в Индо-Тихоокеанския регион“, Парнел отбеляза, че ударната група ще бъде разположена там.

От 15 март американските сили засилиха операциите си срещу подкрепяната от Иран групировка Хутси, като извършват прецизни въздушни удари срещу инфраструктурата и ръководството й в Йемен. Този подход бележи значително отклонение от предишната стратегия на администрацията на Байдън. Малко след встъпването си в длъжност през 2021 г. бившият президент Джо Байдън премахна хутите от списъка на чуждестранните терористични организации (FTO), отменяйки решение от ерата на Тръмп. Президентът Доналд Тръмп оттогава възстанови това обозначение, сигнализирайки завръщане към тактиката на максимален натиск срещу подкрепяните от Иран терористи в региона.

Ключова разлика в настоящия подход е увеличеното делегиране на правомощия за вземане на решения на оперативните командири. При Байдън ударите изискваха одобрение от висши служители, което забавяше времето за реакция. За разлика от това, администрацията на Тръмп даде на военните командири по-голяма автономия да определят цели и да извършват атаки, когато се открият възможности.

Докато критиците твърдят, че само военна кампания няма да възпре хутите, Пентагонът настоява, че целта не е смяна на режима в региона, а защита на американските интереси. „Има много ясен краен резултат от тази операция, който започва в момента, в който хутите се ангажират да спрат атаките срещу нашите кораби и да престанат да застрашават американски животи“, заяви Парнел по време на единствената пресконференция на Пентагона от началото на кампанията срещу хутите.

Пентагонът остава сдържан относно ударените цели и убитите оперативни лица на хутите. Висши служители от администрацията на Тръмп заявиха, че са елиминирани високопоставени лидери на групировката, но не са предоставени окончателни изявления или доказателства пред обществеността.

Powered by atecplugins.com