Полша настоява за увеличение на разходите за отбрана в НАТО до минимум 3% от БВП

Рюте - Дуда

Полша днес е страната в НАТО, която в съотношение към своя общ БВП отделя най-много средства за отбрана сред всички членки на Северноатлантическия съюз. Това е резултат от ясната осведоменост на полското общество за нарастващата заплаха от руския империализъм, който се завърна с пълна сила през последните години. Историята показва, че опитите за успокояване на Владимир Путин не са дали резултат: Русия нападна Грузия през 2008 г., Украйна през 2014 г., а през 2022 г. предприе пълномащабна инвазия срещу Украйна, която продължава и до днес. Това опасение е особено силно изразено по източния фланг на НАТО – в Полша, балтийските държави, Словакия и Румъния, където войната е близо и чувството за реална заплаха е осезаемо.

В тези страни увеличението на разходите за отбрана е значително и получава демократична подкрепа от обществата, които живеят с ежедневното съзнание за рисковете. Въпреки това, както подчерта президентът на Полша в Брюксел, ако целият Северноатлантически съюз не увеличи своите разходи за отбрана, потенциалът за възпиране на Русия може да остане недостатъчен. „Ако не изградим достатъчно силен отбранителен капацитет, Владимир Путин може да реши да нападне отново“, заяви той, настоявайки за незабавно действие.

По време на визитата си в Брюксел президентът връчи писмено предложение на генералния секретар на НАТО с искане на предстоящата среща на върха в Хага да бъде взето решение за увеличаване на разходите за отбрана до минимум 3% от БВП на страните членки. Това предложение, направено още миналата година пред президента на САЩ Джо Байдън по повод 25-годишнината от присъединяването на Полша към НАТО, първоначално срещна хладен прием. Сега обаче, според полския лидер, е настъпил моментът за решителни действия, а не за отлагане до 2030 г. „Ситуацията изисква бързи и ефективни решения. Не можем да чакаме“, подчерта той.

Европа не беше готова за войната

Президентът Дуда отбеляза, че след края на Студената война в Европа е надделяло убеждението, че войните са останали в миналото. Това доведе до значително намаляване на военните ресурси – складовете бяха изпразнени, а разходите за отбрана сведени до минимум. Когато обаче Русия нападна Украйна, стана ясно, че европейската част на НАТО разполага с амуниции едва за няколко дни война. „Това е нещо, което трябва решително да променим“, заяви той.

Полша вече предприе спешни мерки, закупувайки огромни количества военна техника от САЩ и Южна Корея. От Корея страната придобива модерни танкове К2, самоходни гаубици К9 и ракетни системи Чунгму с кратки срокове на доставка – до една година, докато преговорите с други партньори често отнемат години. Това е част от усилията за възстановяване на военния потенциал не само на Полша, но и на целия съюз.

Полша – ключов поддръжник на Украйна

Полша играе водеща роля в подкрепата за Украйна от самото начало на руската агресия. Страната е приела милиони бежанци, превръщайки се в основен логистичен център за хуманитарна и военна помощ. „Ние сме гръбнакът на Украйна под всякакъв аспект“, заяви Дуда, припомняйки, че над Полша са прелитали руски ракети, една от които уби двама полски граждани, а руски изтребители редовно нарушават въздушното й пространство. Това налага почти всяка седмица излитане на натовски изтребители за защита на небето над страната.

Въпреки рисковете, Полша остава ангажирана с подкрепата си за Украйна и настоява войната да приключи със справедлив и траен мир. „За нас траен мир означава такъв, който Русия няма да наруши отново“, подчерта президентът, изразявайки готовност да участва в международни мисии за подкрепа на Украйна.

Нужда от трансатлантическо единство

Полският лидер призова за по-тесни връзки между Европа и САЩ, отбелязвайки, че настоящият застой в отношенията между Вашингтон и Киев трябва да бъде преодолян. Той насърчи украинския президент Володимир Зеленски да се върне към преговори с американския президент Доналд Тръмп, за да се осигури продължаваща подкрепа за Украйна – не само военна, но и политическа. „Трябва да действаме заедно като трансатлантическа общност“, заяви той, изразявайки увереност, че това е правилният път напред.

В заключение, президентът подчерта дълбоката вяра на Полша в НАТО и покани генералния секретар да посети страната по повод 26-годишнината от членството й в съюза. „Всяко посещение укрепва чувството за сигурност по източния фланг, особено в условията на руската агресия срещу Украйна“, каза той, изразявайки надежда, че предстоящият връх в Хага ще бъде повратна точка за обновяване на евроатлантическите връзки.