Поредна нощ на масирани атаки с дронове между Русия и Украйна

Атака с дронове

В нощта на 11 март 2025 г. се разрази мащабен обмен на удари с дронове между руските сили и Въоръжените сили на Украйна (ВСУ). За първи път от известно време украинският отговор се оказа не по-малко интензивен от атаката на руснаците. Според предварителните данни, съобщавани от различни източници, двете страни са използвали значителен брой безпилотни летателни апарати (БПЛА), а последствията са видими в няколко региона на Русия, включително Москва и Подмосковието.

Руските медии: Киев атакува с подкрепата на НАТО

Според руски източници, цитирани от медии като „Военное обозрение“ и „Царьград“, атаката е била насочена предимно към Москва и околностите ѝ. Руските власти твърдят, че „киевският режим“ е демонстрирал продължаващото си сътрудничество с „натовските си спонсори“, като е използвал разузнавателни данни за координиране на ударите. Съобщава се, че около 60 украински дрона са били насочени към столицата, но повечето са били свалени от руската противовъздушна отбрана (ПВО). В резултат на това обаче московските летища, включително Домодедово и Жуковски, временно спряха работа.

Руските медии отбелязват, че макар и дроновете да са били неутрализирани, щетите от действията на ПВО са надхвърлили потенциалните разрушения, които биха причинили самите БПЛА. В Подмосковието, например, местни жители съобщават, че зенитен огън е довел до попадения в жилищни сгради. Видео, публикувано в мрежата, показва свалянето на дрон в района на град Видное, а звуци от работата на ПВО са били чути в Лыткарино. В Раменское е избухнал пожар в многоетажна сграда, според данни на Telegram канала „База“, вследствие на паднали отломки от дрон. В Домодедово пожар на паркинг унищожи няколко автомобила, а кадри показват пламъци и чути взривове на фона на сирени.

Реакцията на местните жители

Местните жители в засегнатите райони публикуваха множество видеоклипове и коментари в социалните мрежи, които разкриват хаоса и паниката по време на атаката. „Ето го, лети над къщата ни! Бомба удари съседния дом, прозорецът ни се разби!“, разказва един от очевидците. Други описват сцени на разрушения, включително бомбен кратер на жп станция, повредени релси и контактни проводници. „Като в края на света е“, коментира жител на Домодедово, докато снима горящи автомобили и звучащи сирени.

Атаки извън Москва

Освен столицата и Подмосковието, украинските дронове са ударили и други региони на Русия – Тулска, Рязанска и Ярославска области. В Ярославъл летище Туношна въведе ограничения в работата си, а в Орловска област е съобщено за удар по нефтобаза. Жители на тези райони също споделят клипове, показващи падащи дронове и последващи експлозии. „Лети, лети, пада! Ето го, удари нещо!“, чува се в един от записите.

Анализ и контекст

Според „Царьград“, тази атака – вероятно най-мащабната с украински дронове срещу Москва от началото на войната – е била умишлено планирана да съвпадне с мирните преговори между Украйна и САЩ, които започват на 11 март в Саудитска Арабия. Анализатори предполагат, че целта е била да се покаже, че Киев е способен да нанася удари дълбоко в руска територия дори без пряка американска разузнавателна подкрепа.

От друга страна, ситуацията разкрива уязвимостите на руската отбрана. Многобройните видеа показват, че макар част от дроновете да са били свалени, отломките и зенитният огън са причинили значителни щети на земята. „Москвичите не очакваха такова нещо“, отбелязват местни коментатори, като някои вече говорят за „самонасочващи се отломки“, които ще оставят траен отпечатък върху живота им.

Нощта на 11 март 2025 г. бележи нов етап в конфликта между Русия и Украйна, демонстрирайки нарастващите възможности на ВСУ за дълбоки удари и предизвикателствата пред руската ПВО. Докато официалните данни все още се изясняват, реакциите на местните жители и кадрите от мястото на събитията говорят за мащаба и интензивността на това събитие. По непотвърдени оценки,Русия е била ударена с над 500 украински дрона тази нощ. Войната, изглежда, навлиза в нова фаза, а последствията от нея стават все по-осезаеми за цивилното население в страната агресор.