През нощта срещу 4 март бяха извършени координирани удари срещу няколко обекта от руската нефтопреработваща индустрия. Според наличната информация, атакувани са били три ключови съоръжения, свързани с добива и преработката на нефт, а ефектът от тези удари отново е значителен. Макар че директно не влияят върху развоя на бойните действия на фронтовата линия, тези операции са част от стратегията на „хиляди порязвания“, насочена към подкопаване на военния и икономически потенциал на противника.
Точкови удари по уязвими обекти
Ключов момент в тези атаки е фактът, че важни инфраструктурни обекти, по една или друга причина останали без адекватна защита, биват методично елиминирани с помощта на далекобойни дронове. Вечерта на 3 март безпилотни летателни апарати удариха Чертковския район в Ростовска област. Губернаторът на региона Юрий Слюсар потвърди масираното нападение и пожара, избухнал на един от индустриалните обекти. В Сохрановка също бе регистриран пожар вследствие на предполагаемо падане на останки от дронове върху складово помещение.
Нови атаки по руските НПЗ
На сутринта на 4 март стана ясно, че атаките срещу нефтените предприятия продължават. Един от засегнатите обекти е Новошахтинският нефтопреработвателен завод (НПЗ), който и преди е бил цел на подобни удари. Заводът, който има капацитет за преработка на 7,5 млн. тона нефт годишно, в момента работи с намалена мощност от 3 млн. тона, а последните атаки допълнително поставят под въпрос неговата ефективност.
Ударите обаче не спряха дотук. По-късно бе атакуван и Сизранският НПЗ, част от концерна „Роснефт“. Според информацията, дроновете са преодолели около 800 км от фронтовата линия, за да нанесат точен удар по предприятието в Самарска област. Този завод играе стратегическа роля в производството на битум и авиационно гориво за руската армия, което го прави ценна мишена за украинските сили.
Дългосрочните последици
Продължаващите удари по руските нефтени обекти не само водят до временно спиране на работата на засегнатите предприятия, но и причиняват сериозни проблеми за поддържането на тяхната инфраструктура. Повредите по критично оборудване, което трудно може да бъде заменено, създават дългосрочни затруднения за руската енергийна индустрия. Намаляването на капацитета на НПЗ-тата неизбежно ще доведе до проблеми с осигуряването на гориво както за военните, така и за гражданските потребители.
Редовността на тези атаки ясно показва ефективността на украинската стратегия. Относително малки групи дронове, използвани в тези операции, причиняват щети, които надвишават многократно стойността на самите атаки. Това поставя под сериозен натиск руската логистика и може да има дългосрочен ефект върху бойните възможности на агресора. Остава да се види как ще се развият следващите удари, но тенденцията е ясна – украинските сили поддържат висок темп на офанзивни операции срещу руската енергийна инфраструктура.