Преговорите между САЩ и Русия в Истанбул: 6 часа без официални коментари

Мария Захарова

В Истанбул се проведоха шестчасови преговори между представители на САЩ и Русия, които привлякоха внимание с липсата на официални изявления след приключването им. Руската делегация напусна срещата, без да даде коментари пред медиите, което повдигна въпроси относно истинската същност на дискусиите.

Официалната тема и скритият дневен ред

Според официалната информация, преговорите са били насочени към нормализиране на работата на посолствата между двете държави. Срещата беше определена като „експертна консултация“ и продължение на разговорите, започнали с телефонен разговор между президентите на двете страни и последващи договорености, постигнати в Рияд.

Анализатори отбелязват, че когато Кремъл запазва мълчание след такива срещи, често това означава преосмисляне на стратегията. Експертите смятат, че руската страна не е действително заинтересована от реален диалог, а по-скоро се надява, че Западът ще се умори от подкрепата си за Украйна, а самата Украйна в крайна сметка ще отстъпи.

Руската позиция остава непроменена

Руската страна продължава да настоява, че териториите, станали „субекти на Руската федерация“ и записани в конституцията на страната, са „неоспорим и неподлежащ на обсъждане факт“. Тази позиция остава основно препятствие пред нормализирането на отношенията.

От американска страна е изразена последователна позиция, че първо трябва да има уреждане на конфликта, преди да се премине към икономическо сътрудничество. САЩ настояват за поетапно решаване на проблемите.

Икономически аспекти на отношенията

Въпреки напрежението, съществува потенциално поле за сътрудничество между компании от Русия и Америка, но конкретни разговори в тази посока не са проведени. Стокообменът между САЩ и Русия в момента е определен като „минимално възможен“, което означава, че евентуални тарифи или мита не биха имали съществено негативно въздействие върху руската икономика.

Руската страна обаче изразява загриженост относно нарастващия брой търговски войни в световен мащаб, тъй като това би се отразило негативно на всички страни.

Възобновяване на диалога?

Експерти предполагат, че тази среща може да бъде първата от поредица подобни експертни консултации, които биха могли да доведат до преодоляване на разногласията и укрепване на мерките за доверие между страните. Руски представители подчертават, че основен „дразнещ фактор“ е бил фактът, че контактите между двете страни са били „абсолютно блокирани“ – не са се провеждали преговори нито лично, нито по телефон, нито на ниво външни министри, нито на експертно ниво.

Въпросът за Украйна продължава да разделя

Западните анализатори продължават да подчертават, че международната общност не е забравила кой е агресорът и няма да позволи на Русия да налага своите условия. Руската страна, от друга страна, обвинява Запада в експлоатация на украинските ресурси, описвайки ситуацията като „ново робство, което сега се изпробва експериментално в Украйна и нейния народ от така наречените западни куратори“.

Предстои да видим дали тези преговори ще доведат до конкретни резултати или ще останат просто още една глава в сложните отношения между двете световни сили, докато конфликтът в Украйна продължава да бъде централна тема на международната политика.