Преговорите между Русия и САЩ за прекратяване на войната в Украйна остават без съществен напредък, след като Москва обяви, че не може да приеме предложенията на Вашингтон в сегашния им вид. Според заместник-министъра на външните работи Сергей Рябков, предложенията не адресират основните проблеми, които Русия смята за първопричина на конфликта.
Коментарите на Рябков подчертават дълбоките различия между двете страни, които не успяват да постигнат съгласие по ключови въпроси, поставени от президента Владимир Путин. Той настоява Украйна да се откаже от стремежите си за членство в НАТО, да приеме руския контрол върху четири украински региона и да ограничи размера на армията си. От своя страна Киев категорично отхвърля тези искания, определяйки ги като капитулация.
В последните дни американският президент Доналд Тръмп също изрази недоволство от липсата на напредък в преговорите, заявявайки, че е „ядосан“ на Путин и дори загатна за възможни санкции срещу държави, които купуват руски петрол. Това показва нарастващо напрежение във Вашингтон и желание за по-решителни действия срещу Москва, ако тя продължи да блокира сделката.
Опити за дипломатическо сближаване
Въпреки сериозните разногласия, Кремъл продължава контактите с американската страна. Говорителят на президента Путин, Дмитрий Песков, подчерта, че темата е „много сложна“ и изисква допълнителни усилия за постигане на напредък.
Руската дипломация също се стреми към подобряване на двустранните отношения между двете страни. Външният министър Сергей Лавров съобщи, че Москва и Вашингтон подготвят нова среща за премахване на дипломатическите „дразнители“, които затрудняват работата на посолствата в двете столици. След среща в Истанбул се планират допълнителни разговори, включително чрез видеоконференции.
Лавров подчерта, че Москва вижда известен напредък в контактите и изрази надежда за по-конструктивен подход от страна на американските партньори. В същото време той припомни, че дипломатическите ограничения са въведени първоначално от администрацията на Барак Обама, а Русия е реагирала само по принципа на реципрочност.
Перспективи за бъдещето
Макар че и двете страни продължават да поддържат диалог, постигането на мир изглежда невъзможно в обозримо бъдеще. Москва, след повече от 3 г. пълномащабна война, която отдавна заличи и „професионалната“ й армия и запасите й от съветска военна техника, не успя да постигне военна победа или поне видими резултати на фронта, но сега се опитва, чрез администрацията на Тръмп да се сдобие със „служебна победа“. За това настоява за фундаментални промени в американските предложения, докато Вашингтон и Киев не са склонни на отстъпки, които биха засегнали суверенитета на Украйна. Засилващата се реторика на Тръмп и дипломатическите усилия на Лавров показват, че преговорите ще продължат, но решаването на конфликта остава далечна перспектива.